Nie wszystko złoto…

Choć to brzmi absurdalnie, właściciel leżącej w Riojahiszp. czer. DOCa z regionu Rioja, prod. z wszystkich czerw.... (...) winiarni Ysios postanowił zaskarżyć jej światowej sławy architekta, Santiago Calatravę.

Słynny falujący dach bodegi ma jeden zasadniczy defekt: przecieka. Wiatry wiejące w RiojaLa Rioja – Hiszpania – reg. winiarski w pn.-środ. Hiszp... Alavesa porywają aluminiowe elementy konstrukcji, różnice temperatur rozszczelniają wiązania – i w konsekwencji powodują nieustające i niemożliwe do usunięcia bez generalnego remontu, kapanie. Dlatego Domecq Bodegas zdecydował domagać się od kreatora na drodze sądowej odszkodowania w wysokości 2 milionów euro – plus kwota, którą chce uzyskać od wykonawcy projektu, grupy Ferrovial.

A do tej pory otwarta w 2001 roku bodega(hiszp.) piwnica, winiarnia, firma winiarska.. Ysios uchodziła za jeden z cudów architektonicznych, łącznie z takimi dziełami jak winiarnie Baigorri (Iñaki Aspiazu) czy Marqués de Riscal (Frank Gehry), zmieniającymi oblicze regionu. Tymczasem rzeczywistość, jak zazwyczaj, ma swoje bezwzględne prawa i Domecq Bodegas (stanowiący część francuskiego giganta Pernod Ricard) domaga się pieniędzy, by zmienić dach winiarni – bez uszczerbku dla jego architektonicznej urody.

Ciekawe, czy inne cuda designu też pójdą w ślady bodegi Ysios…

Marta Śmietana