Nierozerwalne małżeństwo

Najważniejsze dla Enrica Bernarda są emocje. Autor, który w wieku 27 lat (jako najmłodszy w historii!) został uznany za najlepszego sommeliera na świecie (w 2004 roku), obecnie uważany jest za jednego z najlepszych w swoim fachu.

To współtwórca kulinarnej doskonałości restauracji paryskiego hotelu George V. Nietypowy Włoch, który życie poświęcił przede wszystkim francuskiemu winu i kuchni, otwierając swą autorską restaurację w Paryżu, powrócił do włoskich korzeni – przynajmniej w nazwie miejsca Il Vino(wł.) wino...

Fot. ArchiwumUdowadnia, że istnieje taki związek na świecie, który nigdy nie podda się rozwodowi, gdy partnerzy będą odpowiednio dobrani. To małżeństwo wina i jedzenia. W przepięknie wydanej książce Jak ożenić winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) autor przekonuje, że nie ma niemożliwych lub trudnych połączeń wina z potrawami bądź na odwrót. Prezentując swoisty miks alchemii, zdrowego rozsądku i doświadczenia, zaprasza czytelnika do świątyni smaków, gdzie króluje koncepcja, że to wino decyduje o zawartości talerza. Bernardo dzieli się z czytelnikiem swą rozległą wiedzą (również z dziedziny chemii), doświadczeniem oraz wyjątkową intuicją. To dobra pozycja, by czerpać wiedzę na temat umiejętnego mariażu wina i kuchni od najlepszych.

Książka podzielona jest na trzy części. W pierwszej autor omawia wrażenia odnoszące się do wina (9 rodzajów) i potraw (12 typów). Następnie ruszamy w podróż poprzez kraje – różne miejsca produkcji wina – spotykając przy każdym wskazówki, jakie potrawy będą idealnymi partnerami do win z określonych krajów czy regionów. Są to nie tylko małżeństwa z rozsądku czy miłości, ale i powinowactwa oparte na komplementarności albo wprost fuzje skrajności. Jakby tego było mało, trzecia część książki to porady odpowiadające potrzebom: powiedz mi, co chcesz zjeść, a powiem ci, co masz wypić. Tak czy siak – mistrz zawsze wie, co podać.

Savoir marier le vin
Enrico Bernardo
Wydawnictwo PLON
Paryż, 2011
Cena: 36 €