Niesamowite Château Bouscaut

Jeżeli w dzieciństwie lub wczesnej młodości zetknęliście się z literaturą Nienackiego, z pewnością poniższy opis przywiedzie wam na myśl miłe skojarzenie: dwór z kamienia…

…dziś już niezamieszkany, pełen starych użytkowych zabytków pozostałych po dawnej świetności, przestronny, ze wspaniałą biblioteką, której ściany zabudowane regałami wypełnia kolekcja książek skatalogowanych przez ostatniego mieszkającego tutaj właściciela.
Dwór położony w otoczeniu przepięknego parku przypomina mały francuski zamek. Mógłby być siedzibą zamożnej rodziny, letnią rezydencją możnowładcy, czy lożą wolnomularską. To niesamowite miejsce to Château Bouscaut. Wspaniałe, stare, żyjące własnym życiem. Dziś jest celem odwiedzin miłośników osobliwych miejsc.

Fot. A. BorutaCicho wszędzie, głucho wszędzie
Do Bouscaut przyjechałem w towarzystwie osób kochających winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) i wszystko, co z winem jest związane. Do Château dotarliśmy w nocy, szybko wybraliśmy dla siebie pokoje, kierując się raczej gustem niż koniecznością.
Były to olbrzymie appartements wyposażone skromnie, acz uroczo; łazienki, a właściwie łaźnie, w których niewykorzystanej przestrzeni jest trzykrotnie więcej niż potrzebnych przedmiotów i sprzętów; w sypialniach autentyczne stare łóżka z zapadającymi się miękko materacami. I zapach. Ten niezwykły zapach naftaliny, starego drewna i wysłużonych draperii. Wszechobecnie przypominający o wieku miejsca, w którym się znajdowaliśmy.
Zażywszy upragnionej kąpieli, położyliśmy się do łóżek. We dworze poza nami nie było nikogo. Wieczorem, gdy gasi się światło, miejsce to zaczyna żyć własnym życiem. Skrzypią stare klepki w wiekowych parkietach, wyją rury wprawiane w wibracje przez przepływającą wodę, stukają okiennice. A gdy podchodzi się do okna – widać w tle nocnego nieba cienie wysokich starych dębów o pniach grubych na dwa metry i zielono-czarną, głęboką ciemność. Château wchłonęło nasze osoby niczym noc za oknami.

Łyk historii
Pierwsze winogrona w otoczeniu dzisiejszego Château Bouscaut ujrzały światło słoneczne już w XVI w. jako winnice wsi Cadaujac usytuowanej kilka kilometrów na południe od granic miasta Bordeaux. Ale dopiero nagroda na Paryskim Salonie Rolniczym w 1925 r. stała się przyczynkiem do budowy rozgłosu tego miejsca. Pod koniec lat 80. Château Bouscaut weszło w skład apelacji Grave, zyskując w ten sposób uznanie dla swoich win.
Wina produkowane w Bouscaut nieprzypadkowo znajdują się w gronie czternastu najznamienitszych win regionu. Château wraz z winnicami, zakupione w 1979 r. przez znanego w Bordeaux enologa Luciena Lurtona, od początku dedykowane było jego córce Sophie. To właśnie ona, wraz z mężem Laurentem Cogombles’em inżynierem enologiem, nadają kształt dzisiejszej produkcji win w tym miejscu. – Niepowtarzalny charakter naszych win to efekt ziem, na których wzrastają winnice. My staramy się jedynie pomagać im w utrzymaniu dobrej kondycji – mówi skromnie Laurent.

Dworskie wina
Wina białe to najczęściej mieszanki sémillonfrancuska odmiana białych winogron.Uprawiana głównie w Bo... (...) i sauvignon blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych ..., o złotawym odcieniu, posiadające wyraźną strukturę i śmiały charakter, o wybitnie delikatnych aromatach kwiatowo-owocowych, z nutami ananasa lub liczi. Mieliśmy okazję skosztować próbki z rocznika 1999, który wyróżniał się i świeżością, i dojrzałą elegancją. Wyśmienite! Czerwone wina to także mieszanki oparte na odmianie merlotMerlot to jedna z najbardziej znanych i rozpowszec.... To właśnie dominujący merlot nadaje winom osobliwą soczystość, podczas gdy odmiana cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i po... buduje głębię i właściwą strukturę trunku.
Fot. A. Boruta– Czerwone wina mają długoletni potencjał starzenia, ale jeśli komuś brak cierpliwości, by zaczekać jakieś piętnaście, dwadzieścia lat i przekonać się o ich smaku, może z wielką przyjemnością pić je, jak ja, teraz – mówi, śmiejąc się, Laurent Cogombles. – Mamy czwórkę dzieci, które odziedziczą po nas winnice, ale może to oznaczać, że za dwie dekady musiałbym prosić syna o zgodę, by wejść do piwnicy po ten rocznik – dodaje.
Winnica uprawiana jest bardzo tradycyjnie. Winobranie odbywa się ręcznie, a winifikacjatermin używany na określenie wszystkich etapów produkcji ... (...) nawiązuje do dawnych obyczajów. Pierwsze zbiory czerwonych winogron zaczynają się najczęściej we wrześniu, przy czym zebrane owoce, przed poddaniem ich obróbce, są pieczołowicie przeglądane na specjalnych stołach selekcyjnych. Jednak to nie metody winifikacji, urządzenia czy enologowie są przyczyną wielkości win z tego zakątka ziemi, ale kompilacja tych czynników. I nade wszystko odpowiednia i żyzna ziemia, która rodzi tak smaczne i osobliwe wina.

I pomyśleć, że poznanie niezwykłych ludzi i przeżycie niezapomnianych chwil, na miarę przygód Pana Tomasza z książek Nienackiego, w żaden sposób nieporównywalnych do jakiegokolwiek nudnego wyjazdu urlopowego, wkroczenie w świat i kulturę najszlachetniejszego regionu winiarskiego na świecie, jest obecnie w zasięgu każdego miłośnika wina i podróży.

Więcej o Bordeaux na:

Bordeaux

Grand cru classé

Wiano Anglików

Jest też słodycz

“En primeur” – opcja na wino

Saga rodu Lurtonów

Próbowanie od dziecka

Bordeaux za stołem