Nowa ustawa winiarska – teraz można więcej

W maju sejm uchwalił nową ustawę winiarską, która wnosi kilka zmian oczekiwanych przez naszych winiarzy.

Nowe przepisy ucieszą szczególnie drobnych producentów-rolników, który teraz będą mogli produkować winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) z własnego surowca w ilości do 10 tysięcy litrów bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej i wiążącej się z tym zmiany ubezpieczenia w KRUS na ZUS.

Natomiast wszyscy producenci wyrabiający wino z własnych winogron będą je mogli teraz sprzedawać w miejscu produkcji bez wymaganego dotąd „sklepu”, czyli odrębnego lokalu spełniającego określone wymogi (minimalna wysokość, osobna ubikacja, etc.) i zatwierdzonego przez Sanepid.

Zmiany te w znacznym stopniu ułatwiają prowadzenie działalności enoturystycznej w gospodarstwach winiarskich, co powinno zachęcić szersze grono rolników i innych właścicieli niewielkich winnic do podjęcia komercyjnej produkcji i sprzedaży wina.

Ustawa wprowadza procedury umożliwiające winiarzom rejestrację chronionych nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych dla polskich win gronowych. Do założenia apelacji wystarczy dwóch winiarzy prowadzących zarejestrowaną produkcję, a koszt całej takiej procedury wynosi tylko 300 zł. Grzech z tego nie skorzystać. Złagodzone zostają przepisy dotyczące odmian winorośli – legalne stają się takie popularne u nas, choć dotąd niedozwolone odmiany, jak muszkat odeski i jutrzenka.

Wojciech Bosak