„Nowe” wino z Constantii

Najgorętszym tematem ostatnich tygodni afrykańskiego winiarstwa jest tegoroczna majowa premiera nowego rocznika Vin de Constancepołudniowoafrykańskie słodkie wino z podokręgu Constanti... (...).

Jeśli RPA miałoby koronne skarby, pierwszym z nich byłoby właśnie Vin de Constance – jedno z najsłynniejszych win w historii winiarstwa w ogóle. Tradycja wyrobu tego słodkiego wina jest stara i zawiła. W XVIII i XIX wieku było jednym z najdroższych win na świecie. Cenili je Napoleon (w czasie wygnania na wyspie Świętej Heleny dowożono mu je), Bismarck, Fryderyk Wielki czy król Francji Ludwik Filip I.

Żadne inne winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) z Nowego Światapopularne, zbiorcze określenie pozaeuropejskich państw win... nigdy nie osiągnęło takiej pozycji, takiego prestiżu i takich cen, jak wina z południowoafrykańskiej Constantii. W Europie ich rywalem był tylko węgierski tokaj. Jednak jego sława trwała ledwie nieco ponad sto lat. Po zajęciu Kraju Przylądkowego przez Brytyjczyków, wojnach napoleońskich i burskich, wino zniknęło z rynku, a założony pod koniec XVII wieku majątek na przedmieściach Kapsztadu, nad False Bay, leżący u stóp góry Constantiaberg popadł w ruinę.

W roku 1980 jego fragment został kupiony i odrestaurowany przez rodzinę Jooste jako Klein ConstantiaPołudniowoafrykańska firma winiarska, producent wina z p... (...) (Mała Constantia), a dekadę potem na rynku ponownie zadebiutowało Vin de Constance, robione tak, jak ponad wiek wcześniej. Później resztę historycznej posiadłości zagospodarowały dwie inne wytwórnie: Groot Constantia (Wielka Constantia) i Buitenverwachting (Przerastająca Oczekiwania). Ich słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.. wina, także nawiązujące tradycją do tych historycznych i noszą odpowiednio nazwy: Grand Constance i „1769”.

W 2011 roku Klein Constantia została kupiona przez dwóch amerykańskich biznesmenów: Zdenka Bakalę i Charlesa Harmana. Pierwszy jest m.in. współwłaścicielem grupy kolarskiej Etixx – Quick Step, w której jeździ reprezentant Polski Łukasz Wiśniowski. Drugi jest wiceprezydentem banku J.P. Morgan. Później do zarządu Klein Constantii dołączyły znane postacie ze świata wina (głównie z Bordeaux), pozostał w niej także Lowell Jooste, ostatni właściciel i szef winiarni sprzed zmiany własności. W maju, zadebiutował pierwszy rocznik (2011) nowych właścicieli – do tej pory „szło” to, co dojrzewało po poprzednich posiadaczach.

Wino jest robione z bardzo późno zbieranych winogron odmiany muscatMuscat to jedna z najstarszych, najpopularniejszych i&n... de frontignan (muskat drobnojagodowy), dojrzewa w różnych rodzajach beczek przez około trzy lata, a jego potencjał starzenia ocenia się na 20-25 lat. Nowi właściciele zapowiadali już dawno, że ich wino będzie nieco „świeższe”. Zobaczymy!

Wojciech Gogoliński