O kobiecie, która zaczęła robić wino

Różne są drogi prowadzące do tego, aby zostać winiarzem. Obok najpowszechniejszej, polegającej na odbyciu studiów enologicznych, są też inne, mniej konwencjonalne sposoby, by osiągnąć ten cel.

Dowodem na to są koleje losu osiadłej 22 lata temu na południu Francji Brytyjki Patricii Atkinson. Jej debiutancka książka o życiu w maleńkiej wiosce niedaleko Bergerac to słodko-gorzka opowieść o wielkiej przemianie, stawianiu czoła przeciwnościom losu, determinacji i wielkiej woli walki. Decydując się na zmianę stylu życia i przeprowadzkę do Francji, Patricia wraz z mężem nabyli dom, do którego przylegała 4,5-hektarowa winnica. Tyle że ani o uprawie winorośli, ani tym bardziej o robieniu wina Patricia nie miała bladego pojęcia.

Wkrótce okazało się, że przyszło jej gospodarować na świeżo nabytych włościach w pojedynkę, gdyż kłopoty zdrowotne męża zatrzymały go w Anglii. Mogła pójść na łatwiznę i odsprzedawać winogrona większym producentom albo sprzedawać luzem młode winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...). Postanowiła jednak nie tylko robić własne wino, ale również dojrzewać je w beczkach i butelkować w posiadłości.

W swym postanowieniu wytrwała, mimo że początki zdecydowanie nie były udane i pierwsze wino zamieniło się w ocet. Potem było już tylko lepiej. Tworzone przez Paricię wina były tak dobre, że kilkakrotnie zdobyły Coup de Coeur – najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Guide Hachette des Vins. Dziś jej Clos d’Yvigne są sprzedawane w Anglii, Szwajcarii, Japonii oraz Irlandii. Niemożliwe okazało się możliwe, tylko trzeba było bardzo chcieć. Książka Atkinson to doskonała pozycja dla wszystkich zainteresowanych winem, jako że proces jego tworzenia jest opisywany przez autorkę w najdrobniejszych szczegółach. Chapeau bas, Patricia, dokonałaś rzeczy wielkich!

W dojrzewającym słońcu
Patricia Atkinson
Wydawnictwo Literackie
Kraków 2011
Cena: 34,90 zł

W listopadzie ukazała sie druga część opowieści Particii Atkinson Sezon na winobranie. Autorka kończy pracę nad kolejną pozycją.