O twórcy słowa „wyśmienitość”

Białe trufle to opowieść o romansie i miłości Auguste’a Escoffiera do kuchni. Tak, nie do kobiet (choć i one pojawiają się w jego życiu), a do kuchni, w której tworzy wspaniałe dania dla Sarah Bernhardt i cesarza Wilhelma II oraz najważniejszych ludzi swojej epoki.

Oparta na faktach opowieść o propagatorze klasycznej francuskiej kuchni, potrafiącym przyrządzić potrawy z jaj na ponad 600 sposobów, przypadnie z pewnością do gustu tym, którzy lubują się w wykwintnej kuchni. Zaskakująca momentami historia życia Escoffiera – twórcy oryginalnego deseru Melba stworzonego na cześć Nellie Melby – przeplatana jest wspomnieniami z jego pamiętnika. To, co nie zostało dopowiedziane na łamach książki, stało się jej dużym atutem pobudzającym ciekawość i chęć lepszego poznania twórcy Le guide culinaire.

Książka N.M. Kelby to opowieść o przyjemności jedzenia i perfekcji przyrządzania dań, w której każda – nawet najprostsza – czynność jest równie ważna, by mogło powstać prawdziwe kulinarne arcydzieło potrafiące zachwycić gości.

Czy perfekcyjny szef kuchni, który był pomysłodawcą konserwowania żywności w puszkach, ulega słabościom? Czy miłość do kuchni i tworzenia wyśmienitych dań dla znakomitych gości daje spełnienie? Zachęcam do poszukania odpowiedzi na te pytania.

Białe trufle
N. M. Kelby
Wydawnictwo Znak
Kraków 2013
Cena: 32,90 zł