Odkryj Chorwację jesienią

Poznaj 10 powodów dla których warto odwiedzić ten niezwykły kraj w najbliższych miesiącach.

Chorwacja jest młodym, pełnym energii krajem, który oferuje wiele atrakcji. Jesienią, gdy liście mienią się bajecznymi kolorami, a na tradycyjnych festynach pije się młode winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...), Chorwaci witają jeszcze serdeczniej każdego, kto kocha śródziemnomorskie wybrzeże, dobrą kuchnię, wino, kulturę i aktywny wypoczynek. Oto co na Ciebie czeka!

1. Górskie szlaki w Paklenicy: Na amatorów górskich wycieczek czeka ponad 150 kilometrów turystycznych szlaków, które prowadzą przez rezerwaty przyrody. Wędrując przez nieskażone cywilizacją góry Paklenicy, można zobaczyć ciekawe okazy śródziemnomorskiej flory i domowe zwierzęta żyjące w swoich naturalnych warunkach.

2. Gablec w Zagrzebiu: W malowniczej stolicy kraju tradycyjny gablec składa się z flaków, gulaszu lub pieczonych kiełbasek z kiszoną kapustą. Na skosztowanie czeka też wyśmienity indyk z mlinci, zagorski štrukli lub pyszne danie z makaronu czyli krpice z kapustą. Na deser koniecznie zjedz krafne lub palačinke.

3. Mury miejskie Dubrownika: Stare miasto Dubrownik nad Adriatykiem otoczone jest średniowiecznymi murami i fortecami. Gdyby umiały mówić, opowiadałyby długie historie o miłości i życiu w tym pięknym dalmackim mieście. Spacerując po murach Dubrownika, nie sposób oprzeć się urokowi wspaniałych zabytków oraz niesamowitych widoków na Morze Śródziemne i otaczającą miasto przyrodę.

4. Białe trufle z Istrii: Te wyśmienite grzyby, których najwięcej rośnie w słynnym lesie Motovun w środkowej części półwyspu, zbiera się z pomocą specjalnie wytresowanych psów. Można tu bez końca delektować się lokalnymi przysmakami dla koneserów ― nie tylko białymi truflami, lecz także wieloma innymi chorwackimi specjałami.

5. Park Narodowy Jezior Plitwickich: Jeziora Plitwickie są cudem natury i prawdziwym skarbem dla miłośników przyrody. Między miejscowościami Mala Kapela i Plješivica, gdzie rzeka Korana rozpoczyna swój bieg, znajduje się 16 dużych i wiele małych jezior połączonych wodospadami różnej wielkości. Naturalne piękno wodospadów, kaskad, jaskiń i skał połączone z feerią barw jesiennych liści tworzy bajeczną mozaikę kolorów i dźwięków wśród gęstych lasów, którymi porośnięte są górskie zbocza.

6. Poczuj się jak rzymski cesarz: Ruiny pałacu Dioklecjana w Splicie należą do najbardziej znanych chorwackich zabytków z okresu Cesarstwa Rzymskiego, jego potężne mury przetrwały wiele wieków. Dziś zwiedzający mogą wyobrazić sobie, w jakim luksusie żyli mieszkańcy pałacu, zwłaszcza gdy zachodzące słońce roztoczy nad Starym Miastem atmosferę ciepła i spokoju.

7. Weź udział w święcie wina w Sławonii: Od tysięcy lat w Chorwacji uprawia się winoroślVitis vinifera.. i produkuje wino o znakomitej renomie. Każdej jesieni mieszkańcy wielu miast świętują zakończenie zbiorów festynami. Podczas takich imprez można nie tylko posmakować doskonałych win, lecz także obejrzeć występy artystyczne, posłuchać muzyki ludowej i podziwiać pokazy sztucznych ogni.

8. Zwiedź Park Narodowy Kopacki rit: Ten skarb natury, będący wyjątkową atrakcją dla miłośników dzikiej przyrody, znajduje się w Sławonii, w pobliżu miasta Osijek, niedaleko ujścia Drawy do Dunaju. Kopacki rit, z wieloma starorzeczami i niewielkimi jeziorami, jest jednym z najatrakcyjniejszych naturalnych terenów bagiennych w Europie. Park Narodowy można zwiedzać z przewodnikiem na statkach widokowych, łodziach, konno lub pieszo.

9. Uzupełnij niedobory witaminy C: W delcie rzeki Neretva rośnie ponad milion drzew mandarynkowych. Każdej jesieni mieszkańcy okolicznych miast przybywają tu, aby zbierać te zdrowe owoce. Turyści również mogą uczestniczyć w zbieraniu mandarynek pod kierunkiem doświadczonych zbieraczy, którzy zabierają chętnych na plantacje łodziami pływającymi po odnogach delty.

10. Podziel się swoimi wrażeniami: Zrób zdjęcie miejsca lub krajobrazu, który najbardziej Cię zachwycił, otocz wybrany widok dłońmi ułożonymi w kształcie serca i zamieść taką fotografię w sieciach społecznościowych używając hasztagów #CroatiaFullOfLove i #LoveCroatia. Niech wszyscy wiedzą, że kochasz Chorwację!

Więcej informacji pod adresem http://croatia.hr