Odkryj kulisy gotowania na ekranie

Na noże to tytuł serialu stacji TVN, który emitowany był jesienią 2016 roku. Przedstawiał historię utalentowanego kucharza, który wraz z przyjaciółmi zdecydował się otworzyć autorską restaurację. Sięgając po książkę Na noże poznamy sekrety powstawania tej produkcji oraz przepisy na dania…,

które przygotowywali główni bohaterowie.

Książkę rozpoczyna część „Z planu”, w której znajdziemy wypowiedzi zarówno twórców serialu jak i aktorów grających pierwszoplanowe role. Ci, którzy z gotowaniem mieli wcześniej niewiele wspólnego, szybko nadrabiali zaległości, czytając biografie szefów kuchni, czy obserwując ich pracę w restauracjach. Kreowanie poszczególnych postaci, budowanie napięcia, nauka charakterystycznego języka – to tylko niektóre z wyzwań, z którymi musieli zmierzyć wszyscy uczestnicy nagrań. „Po wyprodukowaniu pięciu serii serialu medycznego Lekarze myślałam, że nie może już być nic bardziej skomplikowanego. Ale, owszem, może – to serial kulinarny” – wspomina na kartach książki producentka Na noże Dorota Chamczyk.

Z wypowiedzi m.in. Wojciecha Zielińskiego, Joanny Jarmołowicz, Piotra Stramowskiego czy Weroniki Książkiewicz czytelnicy dowiedzą się jaka panowała atmosfera na planie, jak aktorzy szykowali się do poszczególnych scen czy jak wyglądało gotowanie i przygotowywanie składników pomiędzy kolejnymi dublami. Poznają też preferencje kulinarne aktorów i wiążące się z nimi wyzwania stawiane przed ekipą filmowców. Jak w scenie z wątróbką – aktorzy, którzy nie jedzą mięsa, mieli ją zjeść, więc wątróbkę musiało zagrać tofu polane ciemnym sosem sojowym… Doskonałe zdjęcia dokumentujące pracę na planie stanowią idealne dopełnienie rozdziału, w którym podobnych „trików” zdradzanych jest jeszcze kilka.

Drugą część publikacji stanowią przepisy na dania pokazywane w serialu. Zostały one podzielone na działy – dania obowiązkowe, dania od serca, dania prosto z morza oraz desery. Wszystkie 22 przepisy opatrzone są apetycznymi zdjęciami, podpowiadającymi sposób podania i dekoracji każdej potrawy.  Każdy zawiera też porady konsultantki kulinarnej Anny Chwilczyńskiej. Zaprezentowane dania nie zawsze są jednak tak proste do zrobienia, jakby się na pierwszy rzut mogło wydawać. Próba wykonania kokosowej panna cottycoulis mango czy crèmu brûlée z marakują i truskawką wymagały ode mnie nie lada ekwilibrystyki, a efekt i tak daleki był od tego zaprezentowanego w książce. Magia zdjęć i telewizji widoczna jest tutaj zatem jak na dłoni J . Niemniej przepisy są ciekawe i oryginalne, więc jeśli mamy czas poeksperymentować w kuchni, warto czerpać z tego rozdziału inspiracje.

Reasumując Na noże to raczej album niż książka – zdecydowanie więcej jest tu zdjęć i cytatów niż jednolitego tekstu. Rekomenduję więc ją wszystkim tym, którzy chcą  poznać kulisy produkcji tego typu seriali. Czyta się ją dosyć szybko, a świetnie wystylizowani przystojni aktorzy sprawiają, że lektura jest nie tylko interesująca, ale i przyjemna dla oka.

 

Na noże. Starcie na charaktery i przepisy w serialowym hicie

Autor zbiorowy

Cena: 49,90 złotych

Edipresse 2016