Odkrywamy dolinę

Dolina Rodanu wypracowała przez wieki tak wyrazisty obraz w winiarskiej świadomości konsumentów, że o sławie pochodzących stamtąd win nie trzeba nikogo przekonywać. To wszak jeden z najstarszych i najbardziej znanych regionów winiarskich Francji.

Dolina Rodanu od wieków pod względem winiarskim dzieli się na część północną oraz południową i ten podział uwzględniają wszystkie podręczniki i przewodniki. Granicę między obydwiema częściami wyznacza miasto Valance.

Oczywiście podział ten nie jest symboliczny, wyrósł bowiem z naturalnych predyspozycji tych miejsc – obydwa rejony mają odrębną stylistykę i inne warunki glebowo-klimatyczne. Część północna, gdzie gleby zostały utworzone przez granity i łupki, jest krainą odmiany syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... (dla win białych – marsanne, roussanne i viognier).

Fot. A. Gas/SopexaPamiętać jednak należy, że syrah z tej właśnie krainy uchodzi za klasyka, za wzorcowy obraz tego szczepu. Kto myśli, ż prawdziwy syrah (shiraz)francuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... smakuje jak australijskie winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) z Barossa Valleyregion winiarski Południowej Australii.Powierzchnia upraw ... (...), myli się. Mądrość syraha płynie z Rodanu.

Stylistycznie wina z północy Rodanu są bliższe winom burgundzkim niż sąsiadom z południa (mają mniej ekstraktu, niższą zawartość alkoholu i mniej owocowej „słodyczy”). Są bardziej zwięzłe i zdefiniowane. Wina białe powstają tu w mniejszej ilości i mają mniejsze znaczenie, ale można znaleźć butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... znakomite. Najlepiej rozpoznawalnymi apelacjami z tego obszaru są Hermitage czy Côte-Rôtie.

Południe to królestwo odmiany grenachehiszpańsko-francuska czerwona odmiana winogron, uprawiana g... (ponad połowa winnic obsadzona tym szczepem), ale jest bardziej zróżnicowane, pojawiają się takie odmiany jak carignanfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... (...), mourvèdre, syrah, cinsault. To one właśnie składają się na najsłynniejsze wina z tego obszaru – châteauneuf-du-pape (dopuszczonych jest kilkanaście odmian do produkcji tego klasycznego wina).

Odmiany białe mają mniejsze znaczenie, ale uprawia się i produkuje wino ze szczepów bourboulence, clairette, grenache blanc i roussanne. WinoroślVitis vinifera.. prowadzi się nisko i panuje tu spore zróżnicowanie gleb.

Nie sposób nie wspomnieć o świątobliwym aspekcie w historii nadrodańskich winnic.

Konflikt, który wybuchł w XIV wieku między papieżem Bonifacym VIII a francuskim królem Filipem IV Pięknym, spowodował, że kolejny papież Klemens V musiał umykać do Awinionu i miasto to w wyniku tych historycznych zawiłości aż do soboru w Konstancji w 1417 roku i panowania papieża Marcina V było siedzibą papieską.

Okres tych sporów okazał się dobrym czasem dla winnic – pod kościelną jurysdykcją wspaniale się na tych obszarach rozwinęły – wspomniane wcześniej „papieskie posiadłości” są tego dobitnym dowodem.

Po wschodniej stronie Rodanu, na granicy w departamencie Drôme znajdują się mniej znane apelacje, wdzięczne do poszukiwań win mniej znanych i niedrogich. O jednej z takich apelacji – Coteaux du Tricastin piszemy w tym numerze „Czasu Wina”.

 

O kulinarnej stronie regionu przeczytacie w artykule: Na brzegach Rodanu