Odmianowości zalety zasadnicze

Wina odmianowe mają wiele zalet. A najważniejszą z nich jest ta, że są… odmianowe. Bo to nierzadko bardzo ułatwia nam życie.

Łatwiej bowiem porównywać sauvignon blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych ... z różnych siedlisk, oceniać go i dyskutować o nim, niż zastanawiać się nad kupażem tej odmiany z innymi szczepami i wnioskować, ileż to wniosła do mieszanki i na ile przebijają z niej oryginalne cechy tej odmiany. W okresie zawieszenia międzyświątecznego postanowiliśmy się zatem przyjrzeć winom jednoszczepowym – poszukać w nich cech charakterystycznych, a także zobaczyć, jak wypadają one w interpretacji różnych winiarzy. Pomocna w tej ocenia może być kolejna broszura z serii „Vademecum wina”, którą dołączamy do tego wydania magazynu, a poświęcona właśnie najważniejszym szczepom winogron. Zaś w naszych redakcyjnych wyborach poprzeczkę cenową ustawiliśmy na poziomie 60 zł na półce sklepowej.

Wojciech Gogoliński

Fot. ArchiwumDorota Romanowska
Martín Códax AlbariñoAlbariño jest odmianą iberyjską, uważaną za szczep auto... 2011
Bodegas Martín Códax
DO Rías Baixas, Hiszpania

Może dlatego, że Hiszpania znana jest w świecie głównie ze znakomitych win czerwonych, tym razem, trochę z przekory, wybrałam wino białewino gronowe otrzymywane z białych odmian winogron i – zn... (...). Chociaż obszarów specjalizujących się w jego wyrobie na terenie Półwyspu Iberyjskiego jest niewiele, dość wyraźnie zaznaczają swą obecność. Szczególnie jedno miejsce przychodzi na myśl: Galicja i nierozerwalnie z nią związane kapryśne i trudne w uprawie albariño. I mimo że nie sposób odmówić klasy znakomitym białym winom powstającym w apelacji Rueda, to właśnie galisyjskie wina z Rías Baixas zyskały miano najbardziej wyrafinowanych. Zanurzając nos w kieliszku z błyszczącym winem o słomkowej barwie i rozkoszując się wyraźnym, ale nienachalnym, doskonale eleganckim bukietem, nie mam co do tego wątpliwości. Przemieszane z nutami ziołowymi aromaty jabłek, gruszek, cytrusów są wyraźne, ale nieprzytłaczające. Połyskujące winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) już na oko jest gęste, skoncentrowane i to wrażenie znajduje potwierdzenie w ustach, ale i tym razem nie ma mowy o przeładowaniu. Przy swej wyraźnej złożoności wino jest rześkie, o bardzo dobrej kwasowości i przyjemnym owocowym posmaku. Widać w nim rękę mistrza – główny enolog w Bodegas Martín Códax Luciano Amoedo Rodiño talent winemakerski wraz z zamiłowaniem do albariño odziedziczył w genach, co zaprowadziło go do stworzenia, a potem wypromowania galisyjskiej apelacji Rías Baixas na świecie.

Fot. ArchiwumArtur Boruta
Tuatara Bay Sauvignon Blanc 2011

Marlborough, Nowa Zelandia

Matt Thomson, twórca tego wina, enolog w nowozelandzkiej winiarni Saint Clair, powiedział mi kiedyś, że choć w świecie powstaje wiele win z odmiany sauvignon blanc, dla niego jest jasne, że tutejsze wina nie mają sobie równych. A wszystko dzięki warunkom panującym w Marlborough, najbardziej chyba rozpoznawalnym regionie winiarskim zielonych wysp, stwarzającym niepowtarzalny klimat do rozwoju tej odmiany. Nie bez kozery zatem wino to otrzymało nazwę nierozerwalnie związaną z Nową Zelandią. Tuatara Bay oznacza bowiem Zatokę Tuatary. A tuatara jest endemicznie występującą tam jaszczurką z kolczastym grzebieniem wzdłuż grzbietu, od czego pochodzi jej maoryska nazwa…
Zapach i smak tego wina są niezwykle bogatebogate – termin degustacyjny na określenie wina, w który... (...). Po otwarciu butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... w nos silnie uderza aromat agrestu i owoców cytrusowych: pomarańczy, marakuji, grejpfrutów i cytryn. Równie bogata jest mnogość doznań w ustach. Wino jest pełne, dobrze zbudowane i jednocześnie orzeźwiające. Picie wina, którego znakiem szczególnym jest taka moc i złożoność zapachu to wielka przyjemność. Ponadto wino to jest dostępne w świetnej cenie. Polecam.

Fot. ArchiwumPaweł Gąsiorek
TannatJest francuską odmianą czerwonych winogron uprawianych gł... (...) de Reserva 2010

Bodegas Carrau
Urugwaj

Kiedy wybierałem to wino do niniejszego zestawu, nie przypuszczałem, że przyjdzie mi je opisywać w dość niezwykłych okolicznościach. Po pierwsze: siedzę właśnie na ocienionym tarasie w Montevideo; po drugie – ważniejsze – we wszystkich lokalnych gazetach czytam o naszym niezwykłym rodaku Ladislao Mazurkiewiczu, najlepszym bramkarzu jakiego kiedykolwiek miała ekipa Celeste, który kilka dni temu opuścił nasz ziemski padół. Mazurkiewicz był skromnym chłopakiem z przedmieść Montevideo, noszącym „ksywkę” Chico, czyli mały. Wszystkie komentarze podkreślają jednak, że był wielki. Na mistrzostwach świata w 1970 roku w Meksyku ogłoszony został najlepszym bramkarzem świata.
Ale miało być o winie… Tannat de Reserva dojrzewa kilkanaście miesięcy w beczkach z dębu francuskiego, które wygładzają „kanciastą” naturę tej odmiany i nadają jej szlachetny kształt. Mocna taniczna struktura rozpływa się jednak w dojrzałej owocowości tego wina.
Rodacy, na pożegnanie naszego bramkarza proponuję kolację z krwistym befsztykiem i kieliszkiem (butelką) Tannata de Reserva z bodegi Carrau.

Wojciech Giebuta
Badacsonyi Kékfrankos 2006

Huba Szeremley
Badacsonyregion winiarski w zachodnich Węgrzech, leżący nad półn... (...), Węgry

Fot. ArchiwumGdy mówimy „kékfrankos” – myślimy „Węgry”. Może to być EgerRegion i okręg winiarski w północnowschodnich Węgrzech... (...), Villány czy nawet Szekszard, ale mało kto skojarzy tę środkowoeuropejską odmianę z nadbalatońskim regionem Badacsony. A to właśnie stąd pochodzi proponowane przeze mnie wino. Rodzi się ono w winnicach należących do Huby Szeremleya – najważniejszego producenta w regionie. Badacsony znane jest przede wszystkim z białych, mineralnych win rodzących się na wulkanicznych stokach doświetlanych przez słońce odbijające się w tafli jeziora. Kilkanaście lat temu Szeremley dotarł do przedwojennych map winogradów, z których wynikało, że wokół jeziora – nieco dalej od brzegu – uprawiano także czerwone odmiany. Tutejszy kékfrankos (w Austrii znany jako blaufränkischBlaufränkisch to austriacka odmiana szeroko rozpowszechnion...) to subtelne wino o niezbyt intensywnym wiśniowym kolorze. Wino dojrzewało w beczkach – lecz jest to minimalnie wyczuwane w jego bukiecie. Tu raczej pojawiają się aromaty konfitury z malin, kandyzowanych wiśni i śliwek – nomen omen węgierek. Idealne do wypicia w przeciągu najbliższego roku.

Michał Bardel
Shorthorn Canyon Syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... 2006

Wente Vinyards
Livermore Valley, Kalifornia

Fot. ArchiwumPijałem, bywało, niedrogie merloty, i wspomnienia mam przyjemne. Pijałem, a jakże, niedrogie cabernety, i radowało się serce moje, że tak niedrogie i tak miłe zarazem. Ale też nijak nie mogę sobie przypomnieć, kiedy po raz ostatni (i czy w ogóle) piłem smacznego i niedrogiego zarazem syraha. Te drogie i bardzo drogie, Jaboulety i Penfoldsy, pamiętam – rzecz jasna – doskonale, i raczej nie zapomnę. Czy znaczy to, że dobry syrah musi odrobinę więcej kosztować? Tak przynajmniej wynika z moich skromnych doświadczeń. Na pocieszenie tych wszystkich, którzy w syrahu właśnie znajdują ukojenie, ale mają tylko 60 zł, podsuwam oto butelkę wina z tej odmiany, w której znajduje się wszystko, co potrzeba: potężny aromat, piękne sprężyste ciało, raczej cięższe niż lekkie, moc ekstraktu leśnych owoców (borówka, jeżyna), dotknięcie dębu (wanilia, cedr, kawa) i odrobina pieprznej pikantności na aksamitnym finiszu. Nie byle jaki syrah z nie byle jakiej wytwórni: Wente to najstarsza rodzinna posiadłość winiarska w Kalifornii! Pewnie, że te 125 lat nieprzerwanej pracy pięciu pokoleń nie zrobią wrażenia w Burgundii, ale jak na Amerykę to niemal prehistoria. I gwarancja dobrej, przemyślanej winiarskiej roboty.