Odnaleźć nową drogę

Włochów można spotkać w najróżniejszych zakątkach świata, ale chyba najwięcej z nich swego czasu wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych i Australii.

A że Włoch, bez względu na miejsce zamieszkania, zawsze pozostanie Włochem, nie dziwi, że obdarzeni lekkim piórem potomkowie ówczesnych emigrantów tworzą dziś literaturę o specyficznym, amerykańsko-włoskim charakterze. Specjalistą w tej dziedzinie jest urodzony w Rhode Island Peter Pezzelli, autor pełnej rodzinnego ciepła Kuchni Franceski oraz szeregu innych pozycji o podobnym charakterze. Niejako wspólną cechą wszystkich jego książek jest rozgrywająca się w amerykańskiej ojczyźnie akcja, przeplatana odniesieniami do sennych, włoskich miasteczek  Starego Kontynentu.

Powstała w 2013 roku Pierwsza lekcja tańca opowiada o trudnych doświadczeniach życiowych młodego Abruzyjczyka, który u progu dorosłości uległ ciężkiemu wypadkowi samochodowemu. W jednej chwili rozsypały się w proch jego marzenia o karierze tanecznej i występach na Broadway’u, będące siłą napędową dotychczasowych poczynań życiowych. Historia Fabia to długa droga, którą musiał przebyć, by zaakceptować nową rzeczywistość i wytyczyć sobie w życiu inny cel. Choć początkowo – pozornie z powodzeniem – podążał nowym szlakiem osiągając nader zadowalające efekty w tworzeniu prawdziwych dzieł sztuki ze szkła u wuja w Stanach, zajęcie to nie dawało mu satysfakcji. Nadal ciężko chora pozostała dusza chłopca, który w żaden sposób nie był w stanie wymazać z pamięci swej dawnej pasji. Szczególnie, że naprzeciwko jego miejsca pracy swą siedzibę miała szkoła tańca, gdzie kątem oka mógł podpatrywać wirujące w rytm walca pary.

Opisana w książce historia uczy, że w życiu nie tyle nie da się umknąć przeznaczeniu, ile z pokorą trzeba umieć odnaleźć to jedyne, prawdziwe. Uświadomienie sobie tego faktu i zaakceptowanie nowego stanu rzeczy jest zazwyczaj pierwszym krokiem, by odbić się od dna i wrócić do normalnego funkcjonowania w otaczającym świecie. Czasem człowiek w takiej sytuacji, jak bohater książki Pezzelliego, nie jest w stanie dojść do tego wniosku sam. W jego przypadku nieoceniona okazała się być pomoc wuja Ricka, który w przeszłości również nękany różnymi wątpliwościami i poddany poważnej próbie zmuszony został do dokonania życiowego wyboru.

Pierwsza lekcja tańca to sympatyczna, lekko napisana, choć niepozbawiona goryczy opowieść o umiejętności akceptowania tego, co przynosi los.  

Pierwsza lekcja tańca
Peter Pezzelli
Wydawnictwo Literackie Sp. z o.o.  
Kraków 2015
Cena: 34,90 zł