Odnalezione korzenie

Najstarszy dom szampański Ruinart, założony w 1729 roku, nie mógł się jak dotąd poszczycić się kolekcją starych roczników.

Teraz, przez przypadek, uległo to diametralnej zmianie. W jednej z alzackich piwnic odkryto kolekcję starych butelek z winami tej wytwórni.

Znalezisko jest tym cenniejsze, bo wina – po pierwsze – pochodzą ze znakomitego rocznika 1929, w dodatku wstępne badania ich jakości wypadły znakomicie. I wreszcie – są butelkami jubileuszowymi – zostały wypuszczone na rynek z okazji 250-lecia wytwórni, w czasach wielkiego kryzysu. Znalazł je właściciel prywatnej piwnicy w Alzacji, który natrafił na nie w zeszłym roku i skontaktował się z Ruinartem. Szef piwnic wytwórni, Frédéric Panaïotis, udał się na miejsce i potwierdził ich autentyczność oraz – wstępnie – jakość. „Większość z nich jest w świetnej kondycji zewnętrznej, są pełne, klarowne i zawierają dwutlenek węgla – jestem przekonany, że są dobre. Nikt ich nie ruszał od lat trzydziestych” – powiedział po wizycie Frédéric Panaïotis.

Fot. Champagne Ruinart

Najstarszy dom szampański nie mógł jak dotąd poszczycić się butelkami sprzed drugiej wojny światowej. W jej czasie piwnice Ruinarta zostały całkowicie rozgrabione przez Niemców i zaprzyjaźnionych z nimi Francuzów.

Dziś Ruinart wchodzi w skład wielkiej grupy skupiającej luksusowe marki Louis Vuitton Moët Hennessy, która skupia także kilka domów szampańskie, m.in.: Krug, Dom Perignon, Moët Hennessy i Ruinart właśnie. Ruinart w latach 90. ub. wieku był wielkim dobroczyńcą europejskiego ruchu sommelierskiego – w jego piwnicach przez kilka lat odbywały się Mistrzostwa Europy Sommelierów – Trophée Ruinart. W roku 2000, z okazji końca starego millenium i wejścia w nowe wypuścił jednego z najdroższych szampanów na świecie – L’Exclusive de Ruinart. Jest to magnumbutelka wina o pojemności równej dwóm standardowym butelk... (...), cuvée(fr.) zawartość kadzi, zestaw wina, wino kupażowane.Termi... (...) z 19 roczników, w tym sześciu chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... z parcel grand cru(fr.) zbiór, obszar uprawy, parcela, działka.Przeważnie n.... Już sama butelkatyp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... kosztuje majątek – jest bowiem zdobiona platerowaną srebrem metalową oplotką.

Wojciech Gogoliński