Opera i wino

Gdybym miał wybrać jedno winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...), które kojarzy mi się z operą, byłby to naturalnie szampan. Nic tak dobrze nie smakuje w antraktach wielkich przedstawień, jak kieliszek dobrze schłodzonego wina musującego. Ale – jak to mówią – nie zawsze musi być szampan, więc oto inne propozycje.

Napój Miłosny, Gaetano Donizetti
Pierwszą operą kojarzącą się z winem jest Napój miłosny, gdyż gra tu ono dosłownie tytułową rolę. To właśnie wino sprzedaje Dulcamara wmawiając mieszkańcom włoskiej wioski, że jest to eliksir mogący rozbudzić miłość w każdym sercu. Z libretta nie wynika w której części Włoch mieszka piękna Adina i zakochany w niej Nemorino. Gdy wsłuchuję się w kolejne arie, przychodzi mi na myśl niewielka apulijska wioska na ostrodze włoskiego buta. A w Apulii znajdziemy wyraziste, intensywne i esencjonalne primitivo.

Fot. ArchiwumTraviata, Giuseppe Verdi
Opera ta rozpoczyna się balem i słynnym duetem Libiamo, w którym Alfredo wyznaje miłość Violetcie. Tylko w operze może się zdarzyć, że kobieta zakocha się w mężczyźnie po jednym kieliszku wina oraz pięknie odśpiewanym toaście. Na balu tym podawano zapewne szampana, ale jak już napisałem we wstępie – nie samym szampanem człowiek żyje – w związku z tym do wzniesienia toastu za wieczną miłość proponuję wybrać crémant(fr.) kremowy.Typ wysokiej jakości delikatnych win musując... (...) d’loire – czyli wytwarzane tradycyjną metodą wino musującewino zawierające dwutlenek węgla.CO2 może znaleźć się ... (...) z Doliny Loary.

Cyganeria, Giacomo Puccini
Ja właściwie to za Cyganerią nie przepadam. Jednocześnie jest to jedna z ulubionych oper mojej żony, więc wypada i tu dobrać jakieś wino. Cóż mogła pić paryska bohema w dziewiętnastym wieku? Naturalnie bordeaux! Ale jako że biednego Rudolfa i Mimi nie stać było nawet na lekarstwa i opał do ogrzania mieszkania, to i wino musiało być nieco skromniejsze. Proponuję zatem drugą etykietę znakomitego Château Doyac z Haut-Médoc.

Carmen
Ostatnio wraz z członkami Klubu Domu Winu miałem okazję wysłuchać w Operze Drezdeńskiej jednej z najsłynniejszych oper świata – Carmen, ze znakomitym Arnoldem Rucińskim w roli Don Josego. Burzliwy romans pięknej cyganki i sławnego torreadora rozgrywa się w Sewilli. Ta część Hiszpanii nasuwa nam jedno winne skojarzenie – sherry. Jednak nie słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.. cream czy pedro ximénez – tylko wytrawneokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d..., niezwykle wyraziste fino.

Moc przeznaczenia, Giuseppe Verdi
Moc przeznaczenia jest jedną z mniej znanych oper Verdiego. A szkoda, bo wprawdzie libretto przypomina treść wenezuelskiej telenoweli, ale muzyka za to jest piękna. Dla miłośników wina opera ta jest o tyle ciekawa, że jej bohater urodził się w Ameryce Południowej – może gdzieś między Mendozą a San Juan. Czyli tam gdzie rosną krzewy najlepszego malbeka. Jestem pewien, że Gran Poético od Maurcio Lorki zachwalać nie muszę – to po prostu najlepsze wino tego zestawu! Ograniczę się więc jedynie do polecenia Państwu tej wartej uwagi opery.

Król Roger, Karol Szymanowski
I na koniec polski wątek. Ale nie myślcie Państwo proszę, że będę wskazywał wino do podania w Strasznym Dworze czy też pod góralską strzechą chaty Halki. Proponuję wino, które kojarzy mi się z najczęściej wystawianą na światowych scenach polską operą. Jest nią niewątpliwie Król Roger Karola Szymanowskiego. Historię sycylijskiego władcy wystawia właśnie londyńska Covent Garden ze znakomitym Mariuszem Kwietniem w roli tytułowej. Gdy będziecie mieli Państwo okazję zobaczyć tę realizację, proponuję przy tej okazji otworzyć butelkę sycylijskiego nero d’avola.

Polecam zestaw win:
Gran Lorca Poético, Mendoza
Esprit de Doyac, AOC Haut-Médoc
De Neuville Crémant de Loire Blanc Brut(fr.) bardzo wytrawne.Określenie stosowane wyłącznie do w... (...), AOC Crémant de Loire
Primitivo di Manduria, DOC Primitivo di Manduria
Terre di Ginestra Nero d’Avola, IGT Sicilia
Elegante Sherry Fino, DO Jerez/Xérez/Sherry