Niełatwo jest być mądrą, wykształconą, piękną i zdecydowaną kobietą. I właściwie w jakichkolwiek czasach by się nie żyło będąc obdarzoną wymieninymi przymiotami, z założenia ma się „pod górkę”. Nie zmieni tego faktu ani znakomite pochodzenie, ani nawet bycie królową.
Prawdziwości powyższego stwierdzenia dobitnie dowodzi życiorys jednej z najpotężniejszych kobiet czasów średniowiecza, pięknej Eleonory Akwitańskiej, zwanej Alienor, której nietuzinkowe losy barwnie opisała Elizabeth Chadwick w cyklu trzech powieści historycznych. Serce królowej stanowi drugi tom, w którym autorka przedstawia życie bohaterki zasiadającej wraz z mężem – Henrykiem II Plantagenetem – na tronie Anglii. Podczas gdy Henryk walczy na różnych frontach pragnąc podporządkować sobie przeciwników, ona zarządza i rodzi kolejnych potomków. Po pewnym czasie traci zainteresowanie Henryka jako kobieta, który nie ukrywa, że woli mieć u swego boku jednostkę zdecydowanie bardziej spolegliwą. Wkrótce to młodziutka, piękna i łagodna Rozamunda z Clifford zaczyna towarzyszyć mu w licznych podróżach, nie odstępując niemal na krok. Chociaż Alienor jest przewidującą i utalentowaną władczynią, Henryk nie ma najmniejszego zamiaru słuchać jej rad, każdorazowo spychając na margines. Co gorsze, podobny stosunek przejawia odnośnie do kwestii dzielenia się władzą ze swymi dorastającymi synami. Nieustająco jest przekonany o tym, że sam musi trzymać ster. Nie trzeba długo czekać, by Alienor – trzymając stronę synów – została wplątana w konflikt i oskarżona o zdradę.
Opisaną przez Elizabeth Chadwick historię czyta się znakomicie, ale tak naprawdę to samo życie napisało dla tej niezwykłej damy średniowiecza nieprawdopodobny scenariusz, stanowiący wręcz wymarzony materiał na powieść. W tym przypadku nie trzeba szukać sensacji, bo ta czai się praktycznie na każdym kroku – spiski, zdrady i walki są w otoczeniu Alienor na porządku dziennym. Nie zmienia to faktu, że nieodzownym było sięgnięcie do źródeł historycznych i konkretne w nich pobuszowanie, by rzetelnie odmalować obraz tamtych czasów, co w moim odczuciu doskonale się autorce udało. Niektóre z istotnych w historii Anglii wydarzeń, takie jak choćby zatarg Henryka II z Tomaszem Becketem, zostały przedstawione w powieści w charakterze wątków pobocznych, gdyż jako niemające bezpośredniego związku z osobą Alienor zostały zepchnięte na dalszy plan. Sprawnie poprowadzona fabuła z oczywistych względów kręci się wokół jej życia, a opisywane w książce sytuacje przedstawione są z jej punktu widzenia, gdyż to ona jest postacią pierwszoplanową.
Dalsze koleje losu tej wyjątkowej pod wieloma względami królowej przestawione są w trzecim tomie trylogii zatytułowanym Tron królowej. Cała seria stanowi ciekawe studium postaci, a przy okazji nader łatwo przyswajalną lekcję historii dotyczącą jednego z wielu burzliwych okresów w historii Anglii.
Serce królowej
Elizabeth Chadwick
Prószyński Media Sp. z o.o.
Warszawa, 2017
Cena: 39,90 zł