Opowieść w pięciu smakach

Lektura, która w zmysłowy sposób przenosi nas do mniej znanej polskiej rzeczywistości: wietnamskiej kultury na terenie Polski. Książka jest dzieckiem mariażu dwójki świadomych autorów: Ngô Văn Tưởnga, działacza politycznego, społecznika, i Doroty Podlaskiej, artystki multidyscyplinarnej żywo zainteresowanej wymianą międzykulturową. To kulinarne studium najbardziej zorganizowanej mniejszości azjatyckiej w Polsce. Rzeczywistość opowiedziana jest w czterech częściach, do każdej dopasowany jeden smak – a wszystko zwieńczone efektem umami(jap. 旨味) dosłownie – wyśmienity, wyborny, smaczny (... (...).

Rozpoczyna się od wprowadzenia historycznego: wspomnienia Jarmarku Europa i egzotyki, która zawitała do Warszawy po upadku komunizmu. Kolejna część to wietnamsko-polskie dzieje najnowsze ujęte w kilku zgrabnie skomponowanych reportażach. W każdym pojawiają się przepełnione emocjami kulinarne wspomnienia wietnamskich bohaterów z dzieciństwa przerwanego emigracją. Budzi to u czytelnika wrażliwość zmysłową, która w tradycyjnych polskich domach sięga do zapachu babcinej szarlotki – w tym wypadku to aromat sajgonek, raczej nietypowy dla naszej kultury.

Następnie przychodzi czas na wiedzę encyklopedyczną: wyliczenie przysmaków, które można znaleźć w sklepach z wietnamską żywnością, szeroko omówionych wraz z ich zastosowaniem. Liczne anegdoty i komentarze nadają słownikowi osobisty charakter. To prawdziwa gratka dla osób poszukujących nowych smaków i pragnących o jedzeniu wiedzieć wszystko. Finał to zbiór przepisów na wietnamskie smakołyki zebrane od bohaterów reportaży.

Wszystkie części łączą się w zgrabną, zniuansowaną całość. Niech tytuł nikogo nie zmyli, bo to niebanalna lektura dla wrażliwego czytelnika, która wzrusza nieco kwaśnymi wspomnieniami i nagradza przepisami pełnymi słodyczy. Polecam kulturowym odkrywcom!

 

Słodko-kwaśna historia czyli wszystko, co chcieliście kupić w wietnamskich sklepach, ale baliście się zapytać
Ngô Văn Tưởng, Dorota Podlaska
cena: 47 zł
Wydawnictwo Drzewo Babel 2018