Ornellaia wzmacnia białą flankę

Axel Heinz nie ustaje w zadziwianiu świata. Jednemu z najlepszych winemakerów na świecie nie wystarcza robienie czerwonych win, o których skosztowaniu wielu może tylko pomarzyć. W toskańskim „czerwonym” Bolgherimiasteczko oraz niewielki nadmorski obszar i gmina w środko... od kilku lat eksperymentował z winami białymi.

Właśnie na rynku pojawiło się kolejne, już drugie. Flaszka kosztuje około 150 euro. Tylko gdzie ją kupić?

Tenuta d’Ornellaia to jedna z najsłynniejszych posiadłości na świecie, założona w roku 1981 przez Lodovico Antinoriego (brata Piera) na ziemi odziedziczonej po matce. Po wielu zawirowaniach własnościowych, należy dziś w większości do rodziny Frescobaldich. Jej winogrady (99 ha) są podzielone na dwie części: Ornellaia (58 ha) i Bellaria, leżące na wysokości 50-120 m n.p.m. Uprawia się tu odmiany bordoskie: głównie merlota i caberneta sauvignon oraz nieco caberneta franc i petit verdot. Z posiadłości wydzielono 7-hektarową działkę Masseto, gdzie powstaje jeden z najlepszych na świecie merlotów o tej samej nazwie (moja ocena 98,5 pkt.). Głównym winem jest Ornellaia (140 tys. butelek rocznie), które również należy do światowej czołówki (moja ocena – 96 pkt.).

Przedstawiona w tych dniach Ornellaia Bianco 2013 (IGT toscana; produkcja 4 tysiące butelek) to kupaż odmian międzynarodowych: sauvignon blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych ... (70%) i viognierViognier to bardzo stara francuska odmiana uprawiana główn... (30%) – podobno świetnie się uzupełniających, co daje efekt podobny do bordoskich win z Graves.

Axel Heinz, kiedy wizytowałem posiadłość nawet nie pozwolił zbliżyć mi się do zbiorników z dojrzewającym winem – nie było gotowe. Najciekawsze jest jednak to, że winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) nosi nazwę Ornellaia, co czyni go w zamyśle flagowym winem wytwórni (i tłumaczy cenę!). Inną ciekawostką jest fakt, iż nie jest to pierwsze białe wino Heinza z Bolgheri – od 2006 roku robi niewielkie ilości Poggio alle Gazze, kupaż włoskich vermentino i verdicchio, które w tej sytuacji zajmie pewnie pozycję drugiego białego wina z posiadłości. W każdym razie w pojedynku czerwone – białe jest stan 3:2.

Warto przypomnieć, iż przy zakładaniu winnicy Ornellaia pomagali Lodovivo Antinoriemu dwaj guru światowego winiarstwa – Tibor Gál z Węgier (był tu wienemakerem do swej tragicznej śmierci) i Andrérzadka odmiana czerwonych winogron uprawianych tylko w Czech... (...) Tchelistcheff z Kalifornii (to on znalazł działkę pod merlota – Masseto; o niezwykłej drodze życiowej André Tchelistcheffa piszemy szerzej w najbliższym wydaniu „Czasu Wina). Po Tiborze głównym funkcję głównego wienmakera objął Axel Heinz, uważany za jednego z najwybitniejszych specjalistów w tej dziedzinie. Oprócz głównej Ornellai i Masseto, powstają tu również dwa nieco „tańsze”, drugie wina – Le Serre Nuove d’Ornellaia i Le Volte d’Ornellaia.

Wojciech Gogoliński