Pięć rzeczy, które koniecznie trzeba zrobić w Apulii

Tradycyjne trullo w Apulii | fot. Emi Cristea / shutterstock
Tradycyjne trullo w Apulii | fot. Emi Cristea / shutterstock
Apulijski makaron orecchiette | fot. Travis K. Witt
Apulijski makaron orecchiette | fot. Travis K. Witt

1. Zrobić własny makaron orecchiette

Makarony we Włoszech robi się wszędzie. Ale to właśnie na południu Półwyspu Apenińskiego najłatwiej trafić na miejsce, gdzie makarony wytwarzane są ręcznie tradycyjnymi metodami.

Jeżeli nam się poszczęści, to spacerując po tutejszych nadmorskich miasteczkach, natrafimy na niewielki sklepik, na zapleczu którego wytwarza się takie coś.
Przede wszystkim typowe dla południa orecchiette, czyli uszka, oraz fenescecchie i strescinati. Kto nie będzie miał okazji, by spróbować wymagającego nie lada zręczności podczas domowej produkcji makaronu, może skosztować gotowego produktu z popularnym tu sosem z leśnych grzybów, lokalnych pomidorów i pięknie pachnącej bazylii.

2. Odnaleźć świętego Mikołaja

Relikwie św. Mikołaja w Bari | fot. Tupungato / shutterstock
Relikwie św. Mikołaja w Bari | fot. Tupungato / shutterstock

Co roku przed Bożym Narodzeniem rozpoczynają się spory o to, kto przynosi dzieciom prezenty – Mikołaj, aniołek czy gwiazdor. Następnie trwają dyskusje, czyów Mikołaj to krasnal z Ameryki, czy może dziadek z Laponii, czy wreszcie biskup słynący z dobroci.
Relikwie prawdziwego, żyjącego w IV wieku biskupa złożone są w romańskiej bazylice w Bari. Kto nie wierzy w św. Mikołaja, może przyjechać i przekonać się osobiście. Przy okazji może też pokłonić się przed sarkofagiem najsłynniejszej polskiej Włoszki, czyli królowej Bony, która także jest tam pochowana.

3. Przenocować w kamiennym namiocie

Tradycyjne trullo w Apulii | fot. Emi Cristea / shutterstock
Tradycyjne trullo w Apulii | fot. Emi Cristea / shutterstock

Gdy podróżując po tym słonecznym regionie, znajdziecie się nagle w miejscowości, która wygląda jak turecki obóz podczas oblężenia Kamieńca Podolskiego – nie dziwcie się. Te białe stożkowate budowle kryte charakterystycznymi kopułkami to nie namioty osmańskich najeźdźców, lecz trulli – kamienne domki budowane z układanego bez zaprawy kamienia. Mają zazwyczaj jedną izbę.
Wsie, w których zachowało się najwięcej takich budowli, są wpisane na chronioną prawem Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, co powoduje, że ich mieszkańcom nie wolno budować normalnych domów. Stąd też, gdy komuś powiększy się rodzina i potrzebuje dodatkowego pokoju – musi wybudować sobie na podwórku kolejne trullo. Strach pomyśleć, jak wyglądałaby wybudowana w takim stylu rezydencja Carringtonów…

4. Sprawdzić, co w swym wnętrzu kryje burrata

Burrata, młodsza krewna mozzarelli | fot. Tomislav Medak
Burrata, młodsza krewna mozzarelli | fot. Tomislav Medak

Najsłynniejszym serem południa Włoch jest mozzarella. Zdecydowanie mniej znana jest jej młodsza siostra – burrata. Ten wytwarzany głównie w miejscowości Andria przysmak ma formę utworzonego z cienkiej warstwy świeżej mozzarelli mieszka, który kryje w sobie niebiańskie nadzienie z kawałków twarogu i śmietanki.
Nazwę burrata można tłumaczyć jako „maślany”, co jest nawiązaniem do delikatnego kremowego smaku. Przysmak ten należy kupować tylko świeży. Tradycyjnie mieszki przewiązuje się liśćmi rośliny zwanej złotogłowiem z Apulii. Są one najlepszym miernikiem przydatności do spożycia – ser należy zjeść, zanim zielone liście pożółkną.

5. Zadumać się nad kwadraturą koła w Castel del Monte

Castel del Monte |fot. Berthold Werner / Wikimedia Commons
Castel del Monte | fot. Berthold Werner / Wikimedia Commons

Zamek na wzgórzu to najsłynniejsza, a równocześnie najbardziej tajemnicza budowla tej części Włoch. Do dziś nie wiadomo do końca, w jakim celu go zbudowano. I co ciekawe, nie chodzi tu o kosmitów czy inne nadprzyrodzone siły, które miałyby w głębokiej przeszłości wznosić dziwaczną budowlę.
Pod koniec średniowiecza cesarz Fryderyk II Hohenstauf uznał południe Włoch za centrum strefy swoich wpływów, która rozpościerała się od Jerozolimy po Lubekę, i kazał wznieść tu warownię. Zamek jest budowlą idealnie symetryczną. Powstał na planie ośmiokąta, z ośmioma oknami na każdym piętrze oraz ośmioma ośmiobocznymi wieżyczkami w każdym z ośmiu narożników. Może to jednak byli kosmici?