Piękno zniewala

Są książki, które trzeba mieć. Ba! Nawet wypada mieć. To książki z klasą, książki, które również świadczą o naszej klasie! Do takich należy bez wątpienia ciężkie i wielkie dzieło Eliq Maranik – Drinki i koktajle. Napoje z klasą.

To pozycja, jakich wiele w naszych księgarniach, a jednak zupełnie wyjątkowa. Pewnie każdy z nas zna co najmniej kilka napojów mieszanych, posiada wiedzę, jaki jest ich wzorzec, ma wypróbowane sposoby, jak samemu je przyrządzić. Jednak pewnie niezbyt często zastanawiamy się na tym, na ile można „manipulować” ich wyglądem, tak by były jeszcze bardziej atrakcyjne, zauważalne choćby dla naszych gości. I to do tego stopnia, by sam ich wygląd zachęcił nas do dyskusji na ten temat. A jednak!

Eliq Maranik nie jest – jak to zwykle bywa – czynną lub byłą barmanką. Jest teoretykiem sprawy, autorką licznych książek kulinarnych i redaktorką pism o tej tematyce. Ale jest też człowiekiem sztuki, dla której nieobce są eksperymenty ze światłem i kolorami. Stąd też jej wybory, kompozycje i dobór składników oraz szklanic. Napój mieszany, zwany popularnie drinkiem, nie tylko musi cieszyć zmysły w kontakcie z ustami czy nosem – musi zachwycić oczy. Drinka „czytamy” bowiem wpierwej wzrokiem, to on musi zostać zaabsorbowany, zauroczony. Dopiero wtedy zaczynamy się zastanawiać, nad tym, co jest w środku, z czego to powstało, kto tak to „ułożył”…

I już z tego powodu warto sięgnąć po publikację autorstwa Eliq Maranik. Nie zawiedziemy się ani na jotę. W dodatku to wydanie… W zalewie artystycznie wydanych publikacji o napojach mieszanych, ta wydaje się być wybitną. Zauważymy ją od razu, a jeśli już po nią sięgniemy, z trudem odstawimy ją na półkę. Rzadko spotyka się wydawnictwa na tak wysokim poziomie edytorskim, z wysmakowanymi, studyjnymi fotografiami przedstawianych napojów. I nic, jeśli tylko sięgać będziemy po porady zawarte w publikacji okazyjnie. Gwarantuję, że nie spoczniemy na przygotowaniu li tylko drinka – za każdym razem z przyjemnością wertować będziemy kolejne strony dzieła. Piękno zniewala!


Drinki i koktajle. Napoje z klasą

Eliq Maranik
Buchmann 2011
Cena: 44,91