Pierwsza edycja konkursu Wino na medal

Złoto dla białych! Wszystkie złote medale przyznane w pierwszej edycji konkursu Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) na medal zdobyły białe wina z Austrii, RPA i Włoch. Konkurs zorganizowało po raz pierwszy w tym roku Stowarzyszenie Sommelierów Polskich, a wyniki zostały ogłoszone 26 maja podczas Mistrzostw Polski Sommelierów w Warszawie.

Białe wina przeważały wśród 72 próbek przesłanych na konkurs przez 14 importerów i producentów. Najliczniej reprezentowane były wina włoskie, ale drugą największą grupą okazały się wina z Polski, z których dwa zdobyły brązowe medale. Jeden ze srebrnych krążków przypadł winu z Bułgarii. Wysoko ocenione zostały także wina z Nowego Światapopularne, zbiorcze określenie pozaeuropejskich państw win...: Kaliforni, RPA i Australii. W sumie jury przyznało 5 złotych, 12 srebrnych i 20 brązowych medali. Jurorzy nie przyznali tym razem Grand Prix.

Wśród firm rejestrujących produkty dominowali średni i mniejsi dystrybutorzy, ale w konkursie wzięli też udział liderzy rynku, jak Ambra czy Piwnica Wybornych Win. Podstawowym kryterium udziału w konkursie była dostępność produktu w ofercie branży HORECA.

Stowarzyszenie Sommelierów Polskich

Wina oceniało jury w składzie: Tomasz Kolecki (SSP, przewodniczący komisji), Adam Chrząstowski (szef kuchni), Michał Jancik (SSP), Adam Pawłowski (SSP), Tomasz Prange Barczyński (dziennikarz, krytyk winiarski). Produkty były oceniane w ciemno w skali 100-punktowej. Obrady komisji i całość przebiegu konkursu nadzorowała Kancelaria Radców Prawnych Leszek Czarny, Wojciech Budny i Wspólnicy, a butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... przesyłane na konkurs przechowywane były przez SARWINE – profesjonalny magazyn do przechowywania win (więcej informacji na www.sarwine.pl).

Lista zwycięzców


Opracowano na podstawie materiałów prasowych przesłanych przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Za treść materiałów odpowiadają organizatorzy konkursu Wino na medal.

Redakcja portalu Czaswina.pl