Piknik historyczno-winiarski w Sandomierzu

Historia wina w Sandomierzu zaczęła się w XIII wieku – dziś na Wzgórzu Jakubowym powstaje nowoczesne Centrum Winiarstwa.

W Sandomierzu, sercu regionu słynącego z winiarskich tradycji, powstanie Centrum Winiarstwa. 22 lipca zostanie podpisany list intencyjny w tej sprawie. W ramach Centrum planowana jest m.in. winoteka, kawiarnia i ośrodek edukacyjny. Podpisanie listu odbędzie się podczas pierwszej edycji pikniku Tajemnice Wzgórza Jakubowego, promującego Sandomierszczyznę, jej dziedzictwo kulturowe, historię i tradycje.

Sandomierskie Centrum Winiarstwa
W przedostatni lipcowy weekend, 22.07 w Sandomierzu zostanie podpisany list intencyjny w sprawie otwarcia Centrum Winiarstwa. Dokument będzie sygnowany przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa, Burmistrza Miasta Sandomierza Marka Bronkowskiego, Przeora Klasztoru O.O. Dominikanów w Sandomierzu O. Michała Śliża oraz Prezesa Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy Mateusza Paciurę. Inicjatywa stworzenia takiego ośrodka nawiązuje zarówno do lokalnych tradycji – winnica na sandomierskim Wzgórzu Jakubowym powstała w XIII wieku jako jedna z pierwszych w Polsce – jak i do dynamicznie rozwijającej się produkcji win w regionie.
– Cieszy nas zaangażowanie ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Starostwa Powiatowego w Sandomierzu oraz Urzędu Miejskiego w Sandomierzu – mówi Mateusz Paciura, Prezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy. Wsparcie władz wojewódzkich i miejskich podnosi prestiż naszej inicjatywy.

Nowe w starym klasztorze
Centrum Winiarstwa, zlokalizowane w przyklasztornych budynkach, to połączenie winoteki, kawiarni i punktu edukacyjnego, gdzie organizowane będą wykłady i szkolenia. W piwnicach goście będą mogli nie tylko poznać proces produkcji szlachetnego trunku, ale również samodzielnie go zrobić, a także zwiedzać pomieszczenia, gdzie leżakuje winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...). Nie zabraknie oczywiście punktu sprzedaży regionalnych win oraz możliwości degustacji dla zorganizowanych grup. Centrum stanie się również siedzibą prężnie działającego Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy, do którego należy m.in. prowadzona przez dominikanów Winnica św. Jakuba.

BYLIŚMY W WINNICY ŚW. JAKUBA
Pasjonaci zrzeszeni w naszym stowarzyszeniu reaktywują tradycje winiarskie tego regionu i mogą pochwalić się świetnymi, często nagradzanymi winami. Powstające Centrum Winiarstwa w Sandomierzu stanie się szczególnym miejscem, gdzie będzie można spróbować wina z naszych okolic, dowiedzieć się o nim więcej, spotkać winiarzy i poznać tajniki produkcji – opowiada Mateusz Paciura. Dawniej Wzgórze Jakubowe w Sandomierzu było punktem handlowym na skrzyżowaniu ważnych szlaków kupieckich, centrum tej części kraju, ale i Europy. Chcielibyśmy, żeby Centrum Winiarstwa pełniło podobną rolę i żeby właśnie tutaj krzyżowały się drogi sandomierskich winiarzy, miłośników wina z całej Polski i licznie odwiedzających te strony turystów.

ZAPISZ SIĘ NA WINIARSKĄ WYPRAWĘ DO SANDOMIERZA

Tajemnice Wzgórza Jakubowego
W tym samym czasie odbędzie sie w Sandomierzu I edycja pikniku historyczno-winiarskiego Tajemnice Wzgórza Jakubowego. To impreza promocyjno-edukacyjna, mająca na celu przybliżenie mieszkańcom regionu i gościom dziedzictwa kulturowego, historii i tradycji Ziemi Sandomierskiej. Motywem przewodnim wydarzenia będzie XVIII-wieczny dzwon flisacki przetransportowany Wisłą z Gdańska – to właśnie z flisem i flisakami związane są liczne atrakcje, zlokalizowane zarówno na Rynku Starego Miasta, jak i nad Wisłą. Na uczestników pikniku będą czekały również stoiska z winami z Sandomierszczyzny, produktami rolnymi i wieloma specjałami kulinarnymi. W bogatym programie imprezy znajdą się pokazy dawnych zawodów, występy zespołów folkowych i wiele innych wydarzeń.
Równolegle do festynu Tajemnice Wzgórza Jakubowego w Sandomierzu będzie odbywała się wielokulturowa impreza muzyczna – Dookoła Wody Festival (21-23.07). Oba wydarzenia wpisują się w obchody Roku Rzeki Wisły, ogłoszonego w związku z 550. rocznicą pierwszego wolnego flisu na Wiśle.

Więcej informacji www.winiarzesandomierscy.pl

 

TAJEMNICE WZGÓRZA JAKUBOWEGO piknik historyczno-winiarski

22-23 lipca 2017, Wzgórze Jakubowe w Sandomierzu

W programie
prezentacja zawodów historycznych: tkaczka, zielarka, browarnik, bartnik; produkty regionalne, rękodzieło, przekąski sandomierskich mistrzów kuchni, stoiska winiarskie; animacje historyczne dla dzieci; rodzinne piknikowanie

W programie:
prezentacja zawodów historycznych: tkaczka, zielarka, browarnik, bartnik; produkty regionalne, rękodzieło, przekąski sandomierskich mistrzów kuchni, stoiska winiarskie;
animacje historyczne dla dzieci; rodzinne piknikowanie

Sobota, 22 lipca 2017

godz. 11. 00 CO SKRYWA WZGÓRZE?

Prezentacja najnowszych wyników badań archeologicznych kościoła Św. Jakuba

Projekcja filmowa – wizualizacja 3D Wzgórza Jakubowego

godz. 12. 00 UROCZYSTE OTWARCIE

Uroczyste otwarcie oraz podpisanie Listu Intencyjnego stworzenia Centrum Winiarstwa w Sandomierzu

Prezentacja dzwonu flisackiego i uroczyste zabicie w dzwon flisacki przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego

WYSTAWA PRAC GRAFICZNYCH „Wzgórze Zamkowe- Inspiracja- Kreacja”

godz.16.00 KONCERTY

Non Omnis, Tomasz Budzyński(Armia), Dariusz MALEO Malejonek

Niedziela, 23 lipca

godz. 10.00 – 16.00 Prezentacja stoisk

godz. 12.00 Uroczysta msza z błogosławieństwem dla flisaków wypływających  na Flis Sandomierz – Warszawa- Gdańsk

Uroczyste przekazanie beczki wina i lokalnych płodów rolnych na Flis (Wzgórze Jakubowe – Stary Port nad Wisłą)