Pirenejski diabeł na gościnnych występach

Czarny jak smoła, agresywny, pieprzny i taniczny, jak chyba żadna odmiana świata. Dawne prawo winiarskie nakładało na niego obowiązek kilkuletniej kwarantanny przed wejściem na rynek. Do dziś 20 miesięcy leżakowania w beczce celem zaokrąglenia garbników to dla tannata nic nadzwyczajnego.

Jak piekielnie ostre daje wina, łatwo sobie wystawić, jeśli weźmiemy pod uwagę, że winiarze gaskońscy łączą go – znów celem wygładzenia i ugłaskania – z… cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i popular... (...) i cabernet francczerwona odmiana winogron, jedna z bardziej rozpowszechniony... (...), a więc dwiema odmianami, które zwykle same bywają łagodzone merlotami i winami zrobionymi z innych, delikatniejszych szczepów winorośli. Od mniej więcej dwóch dekad francuscy winiarze walczą z nadmierną agresywnością tannatowych tanin także za pomocą bardziej wyrafinowanych technik produkcyjnych, jak mikrooksydacjakontrolowane dawkowanie tlenu do najczęściej leżakująceg... (...), czyli kontrolowane dotlenianie wina podczas samej fermentacji i na późniejszych etapach dojrzewania. Ale czy da się i czy warto coś robić z taninami w odmianie, która od nich właśnie wzięła swoją nazwę?

Fot. Los Cerrros de San JuanUrugwajczycy nazywają tanata harriague od nazwiska baskijskiego winiarza Pascala Harriague, który w II poł. XIX wieku przywiózł tę odmianę do Ameryki Południowej. Pod wieloma względami tannatJest francuską odmianą czerwonych winogron uprawianych gł... (...) dzieli wspólny szczęśliwy los z malbekiem – obydwie te odmiany, zrodzone i wypielęgnowane we francuskich winnicach, w XIX wieku trafiły na o wiele podatniejsze grunty Ameryki Południowej. Malbecfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... (...) zrobił potężną karierę w Argentynie, tannat stał się równie słynny w Urugwaju. Obydwa szybko zyskały pozycję tamtejszych odmian narodowych. Dziś tannat to jedna czwarta wszystkich urugwajskich nasadzeń. I znów, podobnie jak malbec, francuski diabeł sadzony pod amerykańskim słońcem, choć nie traci wigoru, różki ma jakby krótsze i stępione, suknię bardziej jedwabistą, garbniki zaokrąglone, czerń nie tak już czarną, a uderzające w gaskońskich tannatach maliny tracą sporo na rzecz urugwajskiej porzeczki.

Nie traci jednak tannat ważnej zalety – niesłychanie wysoka zawartość przeciwutleniaczy (procjanidyn) w jego gronach, a głównie nasionkach, czyni winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) wyprodukowane z tej odmiany naszym naturalnym sprzymierzeńcem w walce z wolnymi rodnikami. Nie przypadkiem mieszkańcy apelacji madiran (francuski Południowy-Zachód) szczycą się wyraźnie wyższymi wskaźnikami tzw. „oczekiwanej dalszej długości trwania życia” (life expectancy). To właśnie tam, ale także w kilku najbardziej na południe wysuniętych apelacjach Południowego-Zachodu, rozłożonych jak raz u stóp Pirenejów, takich jak béarn, irouléguy, saint-mont czy tursan, powstają najbardziej krwiste, zaczepne, masywnie zbudowane tannaty.

Jednak to znów Urugwajczykom, a nie Francuzom, odmiana ta zawdzięcza światową sławę. To urugwajskie tannaty coraz częściej trafiają na listy najwybitniejszych win świata. Nic zatem dziwnego, że moda na tę nieokrzesaną odmianę dociera już nie tylko do sąsiednich krajów, jak Argentyna, Brazylia czy Peru (gdzie jednak tannat bywa raczej składnikiem rozmaitych kupaży niż podstawą dla win jednoodmianowych), ale także do winnic amerykańskich: widuje się tannaty w Kalifornii, a nawet w Wirginii czy Oregonie.