Restauracja Dworu Sieraków jako pierwsza w Małopolsce znalazła się w elitarnym gronie lokali rekomendowanych przez Slow Food Polska.
Oficjalne ogłoszenie rekomendacji odbyło się 6 grudnia 2013. Jacek Szklarek, prezes Stowarzyszenia Slow Food Polska,wręczając właścicielom Dworu Sieraków, Karolinie Grabowskiej i Pawłowi Gąsiorkowi, stosowne dyplomy, pochwalił wysiłki ich i szefa dworskiej kuchni, Janusza Fica, na rzecz stworzenia prawdziwie slowfoodowego menu i miejsca.
Od lewej: Paweł Gąsiorek, Karolina Grabowska, Janusz Fic i Jacek Szklarek
Składniki serwowanych w Sierakowie potraw pochodzą w dużej części z okolicy, wręcz „zza płotu”, a wiele dań przygotowuje się tu „od początku do końca”− jak choćby wspaniałe konfitury, pasztety czy pyszny chleb. Menu inspirowane jest tradycją kuchni małopolskiej, którą Janusz Fic odświeża i twórczo reinterpretuje.
Janusz Fic w swoim królestwie
Menu zimowe, które mieliśmy okazję spróbować przy okazji wręczania rekomendacji, zachwyca począwszy od wyrafinowanego delikatnie wędzonego przez Janusza pstrąga (ryba pochodzi z hodowli usytuowanej po sąsiedzku), podanego na kruchym carpacio z dyni, przez ciekawą jagnięcinę duszoną w winie, skończywszy na zaskakującym torcie bezowym (zimny, bo z lodów i nie za słodki, choć z bezów), podawanym z miejscową konfiturą pomarańczową. Z karty na najbliższe miesiące polecam również cudowne rydze czy borowikowy krem podawany z pasternakiem i chipsem ze skorzonery.
Wędzony pstrąg
Jagnięcina w winie
Tort bezowy
Wina do obiadu dobierał sam Paweł Gąsiorek – goście uroczystości towarzyszyli mu, wizytując jedną z najlepiej zaopatrzonych piwnic z winem w okolicy. Warto w tym miejscu dodać, że Dwór Sieraków dorobił się także własnej marki wódki o równie co menu slowfoodowym, lokalnym charakterze. Więcej o dworze Sieraków na www.dworsierakow.pl
Od lewej: Jacek Szklarek, Paweł Gąsiorek, Andrzej Łazęcki (Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) w Krakowie
W Polsce działa obecnie 9 (wraz z restauracją Dworu Sieraków) restauracji sygnowanych logo Slow Food czyli ślimakiem. A wszystko zaczęło się w 1986 roku, kiedy to Carlo Petrini oburzony otwarciem McDonald’s przy Schodach Weneckich w Rzymie założył stowarzyszenie mające bronić lokalnych tradycji kulinarnych. W ciągu następnego ćwierćwiecza stowarzyszenie urosło do jednej z bardziej wpływowych organizacji eko-gastronomicznych na świecie.