Podróże z winiarskim sokołem

Podręcznikiem winiarskim książka ta z pewnością nie jest. Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) tak naprawdę pełni tu rolę sokoła, który pojawia się w każdej z opowieści, niby to przypadkiem wspomniane, a tak naprawdę budujące ramy dla każdej historii.

Dobra butelkatyp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... wina zawsze zestawiona jest tu z niebanalnym jedzeniem i wyjątkowym miejscem, które tylko prowokuje do dalszej narracji.

To, co wyjątkowo się chwali autorom (a jest ich aż trzech), jest fakt, że wbrew panującym trendom na tkliwe opowieści o Toskanii i Bordeaux postawili na oryginalność. Wybrali do swojej książki krainy nieco mniej, a czasem nawet kompletnie niekojarzące się z winem. Bez obaw jednak: nikt nie podejmuje samobójczej próby odcięcia się od europejskiego dziedzictwa winiarskiego – bo to właśnie wina pochodzące z tych rejonów grają tu pierwsze skrzypce. Miłe zaskoczenie budzi również fakt, że na warsztat literacki wzięte zostały kraje nieco mniej eksploatowane w tematach winiarskich jak Izrael, Rosja czy Niemcy.

Podróże z kwasem… to lektura dla ludzi, który oczekują od autora erudycji i pasji odkrywania. Trzeba przyznać, że trzem panom takowych cech nie zabrakło. Autorzy należą do tego gatunku pisarzy, którzy najpierw coś muszą przeżyć, a dopiero potem o tym barwnie opowiedzieć. I to właśnie dzięki takiemu podejściu książka nabiera autentyzmu. Podróżnicze eseje przeplatają się z oryginalnymi przepisami kulinarnymi, ciekawostkami i dygresjami historycznymi.

Zazdrościć należy temu, kto postanowi ruszyć w podróż tropem lektury. Czeka go bowiem nietuzinkowa przygoda – inna niż wszystkie, dojrzała i świadoma.

Podróże z kwasem, garbnikiem i słodyczą
Tomasz Kaźmierowski, Maciej Mizerka,
Artur Paszczak
Wyd. Zysk i S-KA
Cena: 39,90 zł
Rok wydania: 2016