Poleca Kubuś Puchatek

Wykwintne desery. Musy, budynie i kremy to kolejna pozycja z serii Słodycze w roli głównej sygnowana znakiem kieleckiego Wydawnictwa JEDNOŚĆ. Już po przejrzeniu kilku stron tej małej książeczki – aż ślinka cieknie – tak smakowite fotografie tu zamieszczono!

Jeśli chciałbyś(-abyś) podarować sobie i swoim bliskim (o podniebieniu i zmyśle wzroku już nie wspomnę!) odrobinę luksusu, ta pozycja jest właśnie dla ciebie. Nawet nie szkodzi, że nigdy nie słyszałeś o klasycznych smakołykach kremowych typu bavarese, crème brûlée, panna cotta, parfait, blamanż, tortini. Nie obawiaj się też rozmaitych wariacji na tematy musowo-budyniowo-kremowe. To nie chochlik drukarski – te przepisy są prawdziwe. Ten na budyń śmietankowo-dyniowy (dla wszystkich spod znaku kościoła dyniowego) i ten na przepiękne stożki z ricotty z figami i migdałami, a także ten na mus z zielonym jabłkiem i tequilą. Dzięki książce Wykwintne desery zaskoczysz znajomych pięknymi deserowymi kreacjami. Poznasz tajniki przygotowania słodkich dodatków – znajomi aż otworzą usta ze zdziwienia, gdy dostaną na talerzu deser ślicznie udekorowany słodką paprotką.

Znajdziesz tu nie tylko niezbędne informacje o podstawowych technikach przygotowania słodkich i często niezwykle efektownych pyszności, ale również poznasz najważniejsze składniki deserów, narzędzia cukiernika i sekrety dekorowania. W rezultacie szybko możesz dojść do wniosku, że proponowane przepisy wcale nie są trudne, ale za to efekt – nierzadko spektakularny (w sensie wizualno-smakowym). Wiadomo, że w wypadku deserów bardzo ważny jest ich kształt; by były małymi arcydziełami, warto też wiedzieć, jak postępować z nimi na etapie schładzania – kremy, musy czy budynie lubią środkowe półki w lodówce (wkładamy je oczywiście wystudzone). Aby deser łatwo wypłynął z foremki po wyjęciu z lodówki – wystarczy zwilżyć ścianki foremki przed wlaniem do niej deseru; jeśli na to już za późno, można włożyć naczynie z deserem na kilka minut do ciepłej wody. Inna klasyczna reguła mówi, by drewnianą łyżką regularnie ubijać składniki w kąpieli wodnej, a gdy konsystencja będzie odpowiednia – naczynie przełożyć do zimnej wody i mieszać co jakiś czas, by na powierzchni nie utworzył się kożuch.

Wykwintne desery. Musy, budynie i kremy to książeczka o niezwykle starannej szacie graficznej. Łasuchy pokochają ją od pierwszego wejrzenia. Łatwo rozbudza żądze oddania się słodkim przyjemnościom. Takim pyszotkom, łakotkom, smakotkom nie tylko Kubuś Puchatek się nie oprze…

Wykwintne desery. Musy, budynie i kremy
Wydawnictwo JEDNOŚĆ
Kielce 2013
Cena: 24,90 zł