Polska stolica wina

W ostatni weekend wakacji (24-28 sierpnia) rzesze miłośników najszlachetniejszego trunku świata spotkają się w Jaśle na Międzynarodowych Dniach Wina.

Już po 11. podkarpacka stolica winiarstwa zaprasza do siebie winiarzy, producentów i importerów win oraz innych przedstawicieli branży winiarskiej. Magazynu „Czas Wina” oczywiście też nie zabraknie.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Przede wszystkim na imprezie pojawią się wystawcy: winnice, stowarzyszenia winiarzy, producenci wina, producenci sprzętu winiarskiego i inni przedstawiciele świata winiarskiego. Będą nie tylko spotkania z najbarwniejszymi postaciami polskiego winiarstwa, ale również występy artystyczne i liczne atrakcje dla najmłodszych. W tym roku na zwiedzających będzie czekał też wspaniały poczęstunek na stoiskach gastronomicznych. Sery, wędliny, potrawy regionalne to wyborne dopełnienie win, prezentowanych na innych stoiskach.

Dodatkową atrakcją XI Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle są Warsztaty Degustacyjne, które poprowadzą członkowie Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. To doskonała okazja aby spróbować wspaniałych win, a dodatkowo poszerzyć swą wiedzę enologiczną. W tym roku tematami warsztatów są „Wina musujące świata” oraz „Odmiany polskich winnic”.

Równolegle w Jaśle odbędzie się III Konkurs Win Polskich. Podczas degustacji „w ciemno” ocenią je przedstawiciele Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, które jest partnerem merytorycznym tego wydarzenia. Jury stosując 100-punktową skalę oceny przyjętą przez OIV-UIOE (Organisation Internationale de la Vigne et du Vin – Union Internationale des Oenologues) wybiorą najlepsze wina w pięciu kategoriach: wina białe, różowe, czerwone, musujące oraz słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego...

Korzystając z ostatnich dni wakacji warto wybrać się do Jasła już w środę, 24-tego sierpnia. Wtedy bowiem rozpoczynają się Dni Otwartych Piwnic. Przez trzy kolejne dni będzie można spędzić miło czas zwiedzając okoliczne winnice. Winiarze szykują dla gości wyjątkowe degustacje, poczęstunek oraz opowieści o swoich winiarskich pasjach. Swój udział zapowiedziały już winnice: Dwie Granice, Jasiel, Jana, Sztukówka, Vetus i Źródło.