Polskie wina z przytupem

Małopolską Jesień Enologiczną zakończyła degustacja “Wybitnych win polskich”. Do Krakowa przywieziono najlepsze butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... z całego kraju.

Zanim na krakowskich Plantach spadł ostani jesienny liść, w pobliskim Pałacu Pod Baranami emocje sięgnęły zenitu – oto do Krakowa przybył prawdziwie królewski orszak win polskich. Goście Konferencji Enologicznej (imprezy kończącej cykl wydarzeń winiarskich, jakie za sprawą Stowarzyszenia Kobiety i Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) miały miejsce w Małopolsce od września do listopada 2015) z przejęciem czekali na degustację, którą poprowadził Maciej Nowicki (Winicjatywa) i Mariusz Kapczyński (Vinisfera).

Prelegenci i organizatorzy konferencji – z mikrofonem Monika Bielka Vescovi

Od różańca do tańca
Zanim jednak wino pojawiło się w kieliszkach, od rana dyskutowano nad kondycją polskiego winiarstwa. Dlaczego butelkatyp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... made in Poland nie może kosztować mniej niż 50 złotych na półce dowodził Wojciech Bosak. O hybrydach i ich przewadze nad Vitis Vinifera(łac.) winorośl winorodna; nazwa botaniczna: Vitis vinifer... (...) opowiadał Roman Myśliwiec. Swoje pięć minut miał Grzegorz Turnau – znany piosenkarz z Krakowa i mniej znany, choć już utytułowany medalami Enoexpo, winiarz spod Szczecina. Z doborem win polskich do dań rodzimej kuchni bez problemu rozprawili się Tomasz Prange-Barczyński, Monika Bielka Vescovi i ich goście. Paweł Polak – zakochany w historii winiarstwa dziennikarz i bloger, a na codzień wykładowca akademicki – dał wykład z tradycji polskiego winiarstwa. Nad materią prawną dotykającą zagadnień winiarskich pochylił się zaś Radosław Froń – bloger winiarski i prawnik w jednym. I tak zaopatrzeni w wiedzą teoretyczną winiarze, dziennikarze, retauratorzy i pasjonaci wina zasiedli w nadziei do stołów degustacyjnych.

Degustacja Polskich Wybitnych Win
Zwieńczeniem Jesieni Enologicznej w Krakowie była Degustacja Polskich Wybitnych Win. Tytuł mogło by się wydawać  na wyrost, kiedy na co dzień stykamy się z winami, które podbijają światowe rankingi. Polskie wina z determinacją jednak tworzą swoją markę i niekoniecznie pragną być kopią winiarską  znanych krajów winiarskich.
Uroczysta atmosfera Pałacu pod Baranami, ale bynajmniej nie sztywna dzięki prowadzącym Maciejowi Nowickiemu i Mariuszowi Kapczyńskiemu. Po latach zmagań winiarzy w  Polsce nareszcie powstają wina dobre, a nawet bardzo dobre. Obaj dziennikarze winiarscy od dawna śledzą losy polskich winnic, uczestniczą w konwentach i degustacjach –  z radością więc mogli ogłosić, że dzisiaj w Polsce mamy wina, z których możemy być bardzo dumni. Wybrany na degustację set win był daleki od nudy. Począwszy od win musujących i świetnie rokującej Magdaleny z Przeworskich Winnic poprzez rieslingi z Mierzęcina i winnicę Hiki. Nie zabrakło wina pomarańczowego od Wacława Matłoka. W dużej ilości pojawiły się wina czerwone, które jeszcze do niedawna były największą bolączką, dzisiaj śmiało mogą zagościć na eleganckich stołach: Winnica Płochockich, Winnica Rodziny Steców, winnica Zadora i wiele innych, o których z pewnością będzie coraz głośniej. Zakończono stanowczo a nawet symbolicznie, winem wzmacnianym Elenka 2009 od Romana Myśliwca.

Teraz Polska.
I nie zawiedli się. Prowadzący spotkanie obaj dziennikarze winiarscy od dawna śledzą losy polskich winnic, uczestniczą w konwentach i degustacjach. Z radością więc tym większą mogli ogłosić, iż są w Polsce wina, z których możemy być dumni. Wybrany na degustację set daleki był od nudy. Począwszy od win musujących i świetnie rokującej Magdaleny z Przeworskich Winnic, poprzez rieslingi z Mierzęcina i wina sygnowane przez winnicę Hiki.  Nie zabrakło też wina pomarańczowego od Wacława Matłoka. W dużej ilości pojawiły się wina czerwone, które jeszcze do niedawna były największą bolączką polskiego winiarstwa. Takie etykiety jak: Winnica Płochockich, Winnica Rodziny Steców, winnica Zadora i wiele innych śmiało mogą zagościć na eleganckich stołach i będzie o nich z pewnością coraz głośniej. Zakończono stanowczo, wytrawnie-słodkim winem wzmacnianym Elenka 2009 od samego Romana Myśliwca.

“Czas Wina” był patronem medialnym Małopolskiej Jesieni Enologicznej.

Justyna Korn-Suchocka, Joanna Dulemba

fot: Archiwum Stowarzyszenia Kobiety i Wino