Południowa Francja

Statystyka nie kłamie. Langwedocja to największy region produkujący wina na świecie. Rozparty pomiędzy graniczącymi z Hiszpanią Pirenejami od zachodu, Prowansją od wschodu, Masywem Centralnym od północy i Morzem Śródziemnym od południa, produkuje więcej wina niż Stany Zjednoczone.

Winiarstwo przywieźli tutaj na pięć wieków przed Chrystusem Grecy. W okolicach Narbony nasadzili pierwsze winne krzewy. Trzeba sobie wyobrazić, że wszystko to działo się mniej więcej 1800 (sic!) lat przed wcieleniem tych terenów w obręb Francji, która administruje tu zaledwie od XIII wieku, a w katalońskiej części – zwanej Roussillon – od wieku XVII.

Fot. shutterstock.com/Migel'sOd IV do początków XIX wieku tutejsze wina uznawane były za najlepsze we Francji. Wina z Saint-Chinan zapisywane były wtedy w paryskich aptekach jako specyfiki przywracające zdrowie. Dopiero epoka przemysłowa zapoczątkowana w połowie XIX wieku przekształciła Langwedocję w rezerwuar taniego źródła win dla rodzącej się klasy robotniczej. Ta sytuacja ekonomiczna w połączeniu z plagą filokserygatunek mszycy, niezwykle groźny szkodnik winorośli.Atak m... (choroby, która prawie unicestwiła europejskie winnice), doprowadziła do znaczącej zmiany uprawianych odmian. Miejsce bardziej szlachetnej winorośli jęły zajmować wysokoplenne odmiany takie jak aramon, alicante bouschet czy carignanfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... (...).

W czasie I wojny światowej każdy francuski żołnierz miał prawo do manierki czerwonego wina z Langwedocji na dzień. Pomogło to wprawdzie wygrać wojnę, ale nie pomogło wiele w winiarskim rozwoju Langwedocji.

Pozytywne zmiany zaczęły się dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wtedy to winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) Mas de Daumas Gassac z Langwedocji odebrało palmę pierwszeństwa winom z Bordeaux, a jego producentem był fabrykant wyrobów skórzanych (rękawiczek!) Aimé Guibert z okolic Aniane. Po nim do regionu zaczęli napływać wielcy znani producenci z Bordeaux i Burgundii. Region odzyskał pierwotny blask z czasów, gdy w rzymskim imperium wina z Galii Narbońskiej znane były od Rzymu do Germanii.

Przeszukiwanie langwedockich zasobnych piwnic zajęło nam kilka ładnych dni. Odwiedziliśmy dziesiątki miejsc, spróbowaliśmy dziesiątek win. Efektem tego są zestawy zwierające ciekawą mieszankę stylów i charakterów współczesnych langwedockich winiarzy. Jest to też mieszanka siedlisk, od głębokich dolin Pirenejów, po łagodne nadmorskie wzgórza Narbony. Od producentów dużych i małych.

Wszystko po to, by pokazać Państwu współczesną Langwedocję, która chwyta nowy oddech i jeszcze pokaże w przyszłości, na co ją stać.