Pomiędzy dwoma światami

Tytuł książki, w którym pojawia się słowo Italia, z założenia czyni zeń bardzo pożądaną pozycję na liście wakacyjnych lektur. Sama nazwa kraju wywołuje słoneczne wspomnienia. Udając się do Włoch, pewni jesteśmy obfitości słońca, doskonałego wina, smakowitej kuchni i życzliwości mieszkańców.

Fot. ArchiwumAkcja książki Nicky Pellegrino częściowo rozgrywa się w takim sielankowym włoskim zakątku. Jednak w gruncie rzeczy zawieszona jest pomiędzy słonecznym południem Europy a mglistym Londynem.

Otoczenie zdaje się mieć wyraźny wpływ na osobowość dwójki głównych bohaterów: młodej Angielki Rosie i Enzo – dziedzica rodzinnej plantacji oliwek na południu Włoch. W momencie zawarcia znajomości oboje stawiają pierwsze kroki na drodze dorosłego życia niosącego ze sobą wiele niekoniecznie miłych niespodzianek i tajemnic. W szczególnie bolesny sposób doświadczony zostaje młody Enzo zmuszony przez okoliczności życiowe przejść przyspieszony kurs dorastania. Podobną szkołę życia kilka lat wcześniej dostała Rosie, której rodzice zginęli w wypadku samochodowym. Te dwa, zdawałoby się zupełnie odrębne światy, przeplatają się w książce, by w końcu połączyć się w jeden.

Autorka z dużym znawstwem szczegółów przedstawia zarówno życie małego miasteczka włoskiego południa, jak i Londynu – wielkiej metropolii. Oba światy zna doskonale z autopsji, bo choć urodzona w Wielkiej Brytanii, z pochodzenia jest Włoszką. Daje się to odczuć, czytając tę lekką, choć chwilami zaprawioną nutą goryczy, książkę.

Wakacje w Italii
Nicky Pellegrino
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Warszawa 2012
Cena: 34 zł