Pomysł na przylądkową kolację

 

Trzy narody odcisnęły swoje piętno na współczesnej kuchni południowoafrykańskiej: Holendrzy, Brytyjczycy i Malajowie. To oni przywieźli na Przylądek Dobrej Nadziei swoje kulinarne przepisy.

 

I choć dziś nie brakuje tu restauracji z wszelaką nowoczesną kuchnią od fusion po japońską, te trzy tradycje kulinarne wychodzą ciągle na pierwszy plan w tutejszym gotowaniu.

By „zmontować” w domu prawdziwą południowoafrykańską kolację, trzeba sięgnąć po przepisy z tych trzech tradycji. Poniżej znajdą Państwo pomysł na taką kolację, może nie najłatwiejszy do wykonania, ale za to tradycyjnie przylądkowy. A zatem do dzieła!

Oxtail stew (gulasz z ogonów wołowych)

Brytyjczycy zaszczepili na Przylądku zwyczaj konsumowania ogonów wołowych. Najwięksi miłośnicy tego dania potrafią podróżować wiele kilometrów, kiedy tylko dowiedzą się, że w jakieś odległej miejscowości ktoś dobrze gotuje oxtail. Ja polecam gorąco restaurację Barrique(fr.) beczka, baryłka.Typ francuskiej beczki o pojemności ... (...) w winiarni Vredenheim, gdzie poza degustacją win i podziwianiem białych lwów można zjeść świetny gulasz z ogonów wołowych. A wszystko to w samym sercu Stellenboschmiasto w południowo-zachodniej części Kraju Przylądkoweg... (...).

dla 4–6 osób
1,5 kg oczyszczonych ogonów wołowych
1 posiekany ząbek czosnku
0,5 l bulionu wołowego (może być z kostki)
1 liść laurowy
4 całe goździki
5 ziaren pieprzu
łyżeczka soli
łyżeczka zmielonego pieprzu
1 średnia cebula pokrojona w półksiężyce
8–10 młodych marchewek

Do rondla włożyć mięso, czosnek, liść laurowy, cały pieprz i sól, wlać połowę bulionu. Gotować wolno pod przykrywką na małym ogniu 3–4 godziny, dodając stopniowo resztę bulionu. Po 2 godzinach dodać cebulę i marchewki. Przed podaniem wyjąć liść laurowy i goździki, zebrać z powierzchni nadmiar tłuszczu i szumowiny. Najlepiej podawać z purée ziemniaczanym.

Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...): Vergelegenpołudniowoafrykańska winiarnia, producent wina z okręgu ... (...) Shirazfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... lub Winery of Good Hope Shiraz.

Rugstringpastei (jagnięcina w cieście)

Tradycja robienia ciast nadziewanych mięsem sięga w Holandii XVII wieku. Z Europy przywieziono ją do Południowej Afryki i do dziś jest ważnym składnikiem lokalnej kuchni. W czasach, gdy nie było lodówek, mięso często konserwowano indyjskim curry. Sposób ten, który świetnie łączy kulinarne tradycje indyjskie i europejskie, stosuje się również obecnie. Do naszej przylądkowej kolacji proponuję holenderską klasykę, czyli jagnięcinę w cieście.

dla 6 osób
ciasto francuskie (puff pastry)
0,5 kg g mąki tortowej
łyżeczka soli
350 g masła lub margaryny
175 ml zimnej wody
30 ml soku z cytryny

Mąkę przesiać przez sito do naczynia i wymieszać z solą. Pokroić masło i margarynę na małe kawałki, dodać do mąki i wyrobić na jednolitą masę. Pokropić wodą, sokiem cytrynowym i lekko wygniatać, nie wyrabiając. Ciasto owinąć papierem i włożyć do lodówki.

250 g ciasta francuskiego
5 ml oleju słonecznikowego
1 cebula posiekana
1 kg jagnięciny pokrojonej w kostkę
8 goździków
1 liść laurowy
2 łyżeczki soli
250 ml wody
2 plastry posiekanego bekonu lub boczku
łyżeczka posiekanego świeżego rozmarynu
5 łyżeczek mąki
2 jajka ugotowane na twardo pokrojone w plasterki

Na patelni podgrzać olej i zeszklić na nim cebulę. Dodać mięso i obsmażyć je szybko z wszystkich stron. Dodać goździki, liść laurowy, wodę, sól i dusić wszystko ok. 1 godziny lub aż mięso będzie miękkie. Połowę ciasta rozwałkować i obkleić nim żaroodporne naczynie (najlepiej gliniane). Do nadzienia dodać bekon, rozmaryn i mąkę. Nadzienie przełożyć do wyklejonego ciastem żaroodpornego naczynia i rozłożyć na wierzchu plasterki jajka. Rozwałkować pozostałe ciasto i utworzyć z niego przykrycie naczynia, sklejając razem brzegi ciasta. Zrobić w pokrywie z ciasta nacięcia, by umożliwić wydostawanie się parze w czasie pieczenia. Piec 10 minut w temperaturze 230°C. Zredukować temperaturę do 180°C i piec jeszcze 20–30 minut.

Wino: Lyngrove Pinotagepołudniowoafrykańska odmiana czerwonych winogron, krzyżó... (...) lub Dornier Pinotage.

Ingelegde vis (marynowana ryba)

To jedno z najbardziej popularnych przylądkowych dań. Malajczycy przez wieki doskonalili sztukę marynowania ryb. Wiele gospodyń domowych w Południowej Afryce marynowaną w ten sposób rybę przekłada do słojów, przykrywa warstwą tłuszczu, by nie przedostawało się powietrze, i przechowuje przez wiele miesięcy. Danie należy spożywać na zimno. W naszej przylądkowej kolacji proponuję je podawać jako przystawkę.

dla 8–10 osób
2 kg świeżych filetów z łososia
4 duże cebule pokrojone w plasterki
750 ml octu winnego
125 ml wody
4 łyżeczki soli
8 łyżek cukru
2,5 łyżki curry w proszku
łyżka kurkumy
pół łyżeczki pieprzu cayenne
1 kawałek posiekanego imbiru
10 ziaren kolendry
5 listków laurowych

Filety umyć i pokroić na porcje. Wszystkie pozostałe składniki przełożyć do rondla i gotować na wolnym ogniu ok. 20 minut. Dodać rybę i dusić jeszcze 20 minut, uważając, by jej nie uszkodzić. Wyjąć rybę łyżką cedzakową i ułożyć w szklanym naczyniu. Przelać na wierzch pozostały sos. Po zupełnym przestudzeniu szczelnie zakryć i trzymać w lodówce minimum 3 dni przed podaniem, tak by składniki dokładnie się przemacerowały. Podawać z brązowym, razowym chlebem i masłem.

Wino: Chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... Vergelegen lub Chenin Blancfrancuska odmiana białych winogron, obecnie jedna z najbard... (...) De Waal.