Poruszyć wyobraźnię

Kuchnia to magiczne miejsce. Można w niej wyczarować wiele pięknych i smacznych dań. Od prostych przekąsek do wspaniałych domowych wypieków. Ulubionym daniem w moim domu są jednak rozmaite zupy.

Pomysłu na urozmaicenie ich smaku często szukam w książkach kucharskich. Niestety większość z nich zawiera spis napuszonych przepisów, z tysiącem składników i fotografiami oryginalnie zdobionych pięknych dań, mających mało wspólnego z tym, co powstanie w mojej kuchni w wyniku mojego czarowania… Książka Kate McMillan urzekła mnie natomiast swoją prostotą i wieloma pomysłami na proste, łatwe i szybkie w przygotowaniu zupy. Nie oznacza to wcale, że wśród 365 przepisów nie ma tych ciekawych i wyrafinowanych. Są, ale autorka dozuje je z umiarem. Trudno uwierzyć, że jest aż tyle pomysłów na te sycące i poprawiające humor dania.

Prosta i czytelna szata graficzna książki bardzo przypadła mi do gustu. Poza tym Kate McMillan pisze w bardzo przystępny sposób, dodając do każdego przepisu drobne komentarze, które są np. podpowiedzią, czym zastąpić brakujący składnik, pomagają przyrządzić sugerowane dodatki albo opowiadają o kraju, z którego przepis pochodzi. To z pewnością dodatkowa zaleta tej książki.

Zmysł smaku pobudzają przepiękne, apetyczne fotografie. Znakomicie poruszają wyobraźnię mimo bardzo czystej formy graficznej. Szkoda, że jest ich mniej niż przepisów. A Smaczne zupy to przede wszystkim zbiór przepisów posegregowanych wedle pór roku; zbiór uwzględniający dostępność sezonowych produktów. Kolejne rozdziały otwiera spis proponowanych na dany miesiąc przepisów w formie kalendarza.

Warto zapoznać się z tą pozycją zwłaszcza teraz, gdy mamy coraz większy wybór świeżych składników i zasmakować sezonowych smakołykach. Książka Smaczne zupy Kate McMillan z pewnością będzie jedną z najczęściej wykorzystywanych przeze mnie w kuchni. Nie jako elementarz, lecz źródło inspiracji.

Smaczne zupy
Kate McMillan
Wydawnictwo BUCHMANN
Warszawa 2012
Cena: 49,90 zł