Pory roku zamknięte w słoikach

Przetwory robione w domowym zaciszu wracają do łask. Wekowanie słoików we własnej kuchni znowu jest modne! To już nie przymus, ale radosne zamykanie w szkle smaków, by potem cieszyć się nimi z bliskimi.

Hity domowej spiżarni. 100 pomysłów na przetwory, jakich nie znacie to książka, która powinna znaleźć się w każdej biblioteczce pani/pana domu, dbającej/dbającego o zdrowe i urozmaicone menu całoroczne. Pozycja zaczyna się od cennych wskazówek ogólnych dotyczących robienia przetworów. Autorka omawia również przydatne narzędzia, które przyspieszą pracę z krnąbrnymi jabłkami bądź pomogą ozdobnie pociąć owoce wkładane do słoików, by nie tylko smakowały, ale i cieszyły oko swym nietypowym wyglądem. A potem już mamy rozmaite przepisy podzielone na grupy: przetwory z warzyw, owoców (tych jest najwięcej) oraz receptury z wykorzystaniem grzybów. Autorka podaje również ciekawe sposoby na strojenie słoiczków czy butelek, które chcielibyśmy sprezentować najbliższym.

Joanna Tołłoczko już we wstępie deklaruje, że kompotów nie lubi i nie robi ich, za to suszy owoce, by zimą móc przygotować z nich aromatyczny właśnie kompot lub zaserwować jako przekąski w miejsce słonych paluszków. Znajdziemy tu za to wiele przepisów na galaretki owocowe (z żurawin, owoców czarnego bzu, pigwy), dżemy (cukiniowo-pomarańczowy, jarzębinowo-jabłkowy), nalewki (z głogu, pigwy).

Autorka podaje także wiele receptur na raczej u nas niedoceniane owoce leśne i te dziko rosnące, np. dżem dereniowy, sok z owoców rokitnika na słodko, konfitura z rajskich jabłuszek, sok z kwiatów czarnego bzu, syrop z pędów sosny (genialny na przeziębienia!). Swoistym ewenementem jest konfitura z orzechów włoskich – ze względu na swój niemal czarny kolor oraz wyciąg pektynowy z jabłek – bardzo przydatny, gdy robimy przetwory z owoców zawierających mniej pektyn.

Książka z pewnością będzie inspirująca dla tych, którzy już w kwestii przetworów nie są debiutantami. A dla tych początkujących może być przyjemną odskocznią od przepisów mamy czy babci na sałatki czy kompoty o wielopokoleniowej tradycji. Zawsze warto spróbować czegoś nowego, pysznego, by w kuchni i spiżarni nie wiało nudą, a kubki smakowe mogły wciąż trenować, a my sami dostarczać sobie nowych doznań organoleptycznych.

Poza tym – co autorka podkreśla dobitnie we wstępie – obdarowanie kogoś słoiczkiem własnoręcznie zrobionej konfitury lub nalewki to naprawdę coś – doceni to i ciocia, i wujek, i babcia, zwłaszcza, gdy poczują podczas kosztowania prezentu nasze serce i pozytywne emocje włożone w jego przygotowanie.

Hity domowej spiżarni
Joanna Tołłoczko (tekst), Piotr Syndoman (foto)
Klub dla Ciebie, Warszawa 2010
Cena: 24,90 zł