Potrzeba opisu?

Jak twierdzi Olivier Humbrecht MW – Alzacja stanowczo potrzebuje jasnych zasad określających ciągle zmieniający się poziom cukru w ich winach.

Jednocześnie jednak Humbrecht, pełniący również rolę szefa Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. Zind-Humbrech, ostrzega przed mogącym grozić w przypadku próby uogólnienienia niesłusznym generalizowaniem. Bo wina Alzacji są niesłychanie trudne w opisie – stąd stanowią wyzwanie dla specjalistów.

Humbrecht więc prowokuje: „Może łatwiej byłoby powiedzieć, że robimy tylko wytrawneokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d... wina – ale byłoby to głupie, bo diabeł tkwi w szczegółach, w subtelnych różnicach poziomów słodyczy”.

W Zind-Humbrecht wina fermentują przy udziale naturalnych drożdży – i na etykietach oznacza się 5 poziomów słodyczy osiąganych w ten sposób. Według Olivier Humbrechta – jeśli reszta Alzacji zechciałaby przejąć ten system, to może byłaby jakaś droga do opisania grand cru(fr.) zbiór, obszar uprawy, parcela, działka.Przeważnie n.... Lecz tak czy inaczej – system jest potrzebny. Nie wszyscy są jednakowo zgodni.