Powrót do natury

Kiedyś robienie nalewek było zajęciem powszechnym, jak smażenie powideł, wyrób dżemów czy marynowanie grzybów lub kiszenie kapusty. Po II wojnie światowej zwyczaj ten niemal zaniknął. Ludzie przenieśli się do blokowisk i musieli zadawalać się tym, co oferowały sklepy Społem.

Fot. ArchiwumJeszcze moja babcia zachowywała te zwyczaje, mojej matce nie starczało już czasu. Babcia – gdy nadchodziła jesień – zwyczajowo część kolejno dojrzewających owoców zasypywała cukrem, inną zalewała spirytusem. Tak, sama o tym nie wiedząc, tworzyła składniki klasycznej ratafii. Dziadek czasem robił winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) owocowe.

Ale tradycja nigdy nie ginie do końca. W Polsce już od kilku lat powstają małe, rodzinne firmy, które odtwarzają stare receptury. W domach hobbystów pojawią się gąsiorki, a nawet większe dymiony pełne nalewek, nastawów i najdziwniejszych maceratów. Tworzą się legendy, tajemnice. Pasjonaci odgrzebują stare receptury sprzed wieków. Za wyrób swoich likworów zabrali się nawet krakowscy benedyktyni.

Fot. ArchiwumAle początkujący muszą zaczynać od podstaw, bo starzy „wyjadacze” strzegą swoich sekretów. Rynek zalany jest różnymi poradnikami i broszurami, które można dostać zarówno w kioskach, jak i supermarketach. Niektóre to edytorskie cudeńka. Ale to czasem złudne. Po co nam albumy z dziesiątkami zdjęć owoców, które i tak wszyscy znamy. Istotniejsza jest treść!

Książka Scotta Mansfielda to prawdziwy majstersztyk. Nie jest to album, ale autor to prawdziwy mistrz świata. Przez 15 lat „kombinował” ze wszystkim, z czego można skomponować domowe trunki. Trzeba koniecznie dokładnie przyjrzeć się podtytułowi – bo to nie tylko nalewki, ale dziesiątki różnych win (nawet jarzynowych!), jabłeczników i piw – na jakże nam bliskim kwasie chlebowym kończąc.

Autor jest wirtuozem w swym fachu, a w jego partyturze spotkać można rzeczy zupełnie zadziwiające. Połączenie oratoriów Händla z rockiem Pink(ang.) różowy.. Floydów. W dodatku to nie tylko suchy zapis nutowy – spis receptur. Tę książkę można po prostu czytać dla przyjemności. Bo Mansfield wiele przepisów wzbogaca o historię ich powstania i bogatebogate – termin degustacyjny na określenie wina, w który... (...) przypisy. Zanim zapytamy, sam odpowiada, jak uniknąć wielu wpadek. Autor dołączył też podręczny słowniczek najważniejszej terminologii.

To nie dzieło na nadchodzący sezon – to dzieło na lata!

Domowe alkohole. Proste receptury na wina, miody, piwa, nalewki i kwas chlebowy
Scott Mansfield
Wydawnictwo RM
Warszawa 2012
Cena: 34,90 zł