Prawo do zemsty

Właściwie o wszystkich książkach Artura Péreza-Reverte można powiedzieć, że mają świetnie skonstruowaną, głęboko przemyślaną narrację, trzymają w napięciu i że doskonale się je czyta.

Nieważne, czy traktują o XV-to wiecznym malarstwie (Szachownica flamandzka), szermierce (Fechtmistrz), zatopionym skarbie jezuitów (Cmentarzysko bezimiennych statków), przemycie narkotyków (Królowa Południa) czy, jak w przypadku Cierpliwego snajpera, o sztuce graffiti. Przed przystąpieniem do pracy autor z prawdziwie dziennikarską dociekliwością bada grunt, po którym przyjdzie mu się na kartach książki poruszać. Dlatego zagłębiając się w lekturę w przypadku ostatniej z wymienionych powyżej pozycji czytelnik otrzymuje konkretną dawkę rzetelnych informacji o rządzącym się własnymi mrocznymi prawami tajemniczym świecie graffiti. Opisy są tak sugestywne, że przewracając kolejne strony odnieść można wrażenie, iż książka roztacza zapach świeżej farby, dla grafficiarzy najpiękniejszy na świecie.

Wszechobecny jest tu duch miejskiej chwały, nielegalnej wolności, anonimowej sławy, a przede wszystkim ON – tajemniczy, genialny, najbardziej znany i nieuchwytny artysta uprawiający sztukę miejską, balansujący gdzieś w mroku Madrytu, Lizbony czy Neapolu. Człowiek komunikujący się ze światem za pośrednictwem swych wyjątkowych prac, często pojawiających się w najbardziej absurdalnych miejscach miejskiej przestrzeni. Czasami organizuje drobiazgowo zaplanowane akcje z udziałem kilkunastu kolegów grafficiarzy, prawdziwe masowe ataki; innym razem wyznacza cele, realizacji których ochoczo podejmują się młodzi adepci sztuki graffiti, niestety czasami z fatalnym skutkiem.

Niewielu udało się ujrzeć jego twarz, a tym bardziej do niego dotrzeć. Główna bohaterka  książki – bystra, inteligentna, nieustająco rozpamiętująca przeszłość Lex zrobi wiele, by znaleźć się tej nielicznej grupie. Odważnie wkracza na „pole minowe”, mocno zdeterminowana, by osiągnąć swój cel. Jak to bywa w przypadku twórczości Artura Péreza-Reverte, czyta się jednym tchem.

Cierpliwy snajper

Arturo Pérez-Reverte

Wydawnictwo Znak       
Kraków 2015
Cena: 36,90 zł