Procentowa Antygona

 

Każdy ma jakąś specjalizację w życiu, w co wierzę głęboko, choć może zbyt rozpaczliwie czasami. Ja – by rzecz wyjaśnić na przykładzie – zadaję pytania.

 

Więc by się nie męczyć zbyt długo: co byście woleli – nie wypić do końca życia żadnego wina, czy pić wyłącznie 6-puttonowy tokaj? Tu, zakładam, część z osób wybierze winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) znad Bodrogu. I to mnie pobudzi do dalszej upierdliwej refleksji: A mając do wyboru 6-puttonowy tokaj i sauternes – co byście woleli pić do końca waszych dni?

Zwyczajowo – decyzje będą różne, a z pewnością część respondentów w słowach niewybrednych nakaże mi się oddalić, ci jednak, którzy wybiorą, będą narażeni na dalsze autorefleksje. Które, co ciekawe, zawsze rodzą się na fali często pogardzonych pytań Co byś wolał… Chodzi o dotarcie do sedna – siebie i problemów zawartych w pytaniu.

Po pierwsze badany odpowiada sam sobie, czy woli wyłącznie na słodko, czy też lepiej wyrzec mu się całkiem. Po drugie – szuka konsekwencji swego wyboru. I tak – za stołem: digestif, foie gras, desery, koniec przepijania mięs, chociaż… (tu cwane, a twórcze myśli mają do nas przystęp) – jakaś kaczka z jabłkami, nieco w niej rodzynków, a może nawet i golonka? … Ale nie poszalejemy, jak zwykliśmy robić to wcześniej.

Towarzysko – skończą się  biesiady do rana, bo u większości biesiadników nasz tokaj czy sauternes używany nieustannie przez kilka godzin zadziała jak emetyk. A wszak nie o to nam chodzi. Wniosek: będziemy mieli więcej czasu na zajęcia indywidualne, więcej chwil spędzimy z rodziną (jeśli jest), lub więcej przeczytamy książek (gdy rodziny nie ma). Albo zrobimy cokolwiek innego, o czym wolałabym tu nie wspominać wcale.

A cenowo – hmmm… Ostatecznie jedni dokonują wyboru błyskawicznie, inni dumają i też wybierają, część się obraża. Więc ponawiam: co lepsze – słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.. wino do końca życia czy koniec z winem w ogóle? Oraz – jaka jest różnica między tokajem a sauternes? Na to ostatnie pytanie proszę sobie odpowiedzieć w cichości własnego serca.