Prosto lecz wykwintnie

Kupuj mądrze, gotuj z głową, nie wyrzucaj. To rady i zarazem podtytuł kolejnej książki Jamiego Olivera. Fantastyczny człowiek z niesamowitą werwą namawia ludzi do zdrowego odżywiania i przekonuje, że warto gotować ze świeżych, najlepiej lokalnych produktów.

Ale o tym wszyscy już wiemy – chyba każdy zapamiętał go z programów telewizyjnych. Patrząc na podtytuł książki Gotuj sprytnie jak Jamie można albo od razu zainteresować się jej zawartością, albo z irytującym uśmieszkiem odłożyć na księgarską półkę w myślach skreślając ją jako kolejną książkę o tanich, szybkich potrawach; pomyśleć – nuda. Nic bardziej mylnego!

Autor zadbał aby znalazło się w niej wiele wspaniałych, wręcz wykwintnych dań. Choć myślę, że tych nie promuje szczególnie. Zależało mu raczej, aby zwrócić uwagę ludzi idących w kuchni na skróty i tych, którzy muszą lub chcą gotować szybko i oszczędnie. Oraz dbających o środowisko.

Na wstępie podkreślił wyjątkowość potraw powstających często z ubóstwa. Podkreśla rolę historii społeczeństw, które borykały się z wieloma problemami i głodem. Zaznacza, że od tego wyszliśmy. Przy obecnym bogactwie smaków i aromatów, gdy transport różnego rodzaju „egzotycznych” warzyw i owoców pozwala na poznanie ich w niemal każdym zakątku świata, możliwości jest znacznie więcej. Wystarczy odrobina zapału i chęć zmiany nawyków, aby skorzystać z tego bogactwa, a zarazem nie nadwyrężać zbytnio domowego budżetu.

Inspiracją do dań stały się smaki z całego świata oraz ulubione dania rodziny autora. To pozycja z mnóstwem rad i osobistych dopisków, które sprawiają, że książka staje się swego rodzaju kulinarnym pamiętnikiem smaków.

Prócz tego Jamie Oliver zwraca uwagę na ekologię i szacunek do żywności. Pokazuje jak w prosty sposób wykorzystać tzw. resztki, które z niepotrzebnych, wyrzucanych do kosza stają się bohaterami lub bazą kolejnych, smacznych dań.

Myślę, że jeśli ktoś zapozna się z treścią książki, a nie odłoży jej na półkę po obejrzeniu wielu pięknych fotografii, wykorzysta triki Jamiego Olivera i sprawi, że domowa kuchnia stanie się jeszcze smaczniejsza.

Gorąco polecam.

Gotuj sprytnie jak Jamie
Kupuj mądrze, gotuj z głową, nie wyrzucaj

Jamie Oliver
Wydawnictwo Insignis
Cena: ok. 69,99 zł