Prosto, lekko, smakowicie

Danie główne musi pozostać w piekarniku jeszcze co najmniej 1,5 godziny, a rozchodzący się po domu zapach pobudza apetyt. Tymczasem w salonie siedzi wygłodniała gromada przyjaciół…

Trzymając się zasady, że spontaniczne pomysły zawsze udają się najlepiej, zorganizowaliśmy spotkanie prosto po pracy. Tylko o zgrozo, w pracy trzeba było zostać dłużej, więc na robienie wielkich zakupów i gotowanie czasu nie było. Mam asa w rękawie na taką okoliczność: dwie niewielkie książeczki Bruschetta i criostini, grzanki po włosku oraz Przekąski i przystawki, zimne i gorące. Wielokrotnie przeglądałam je w poszukiwaniu pomysłów na przystawki, a tym razem pomogły mi w przygotowaniu różnorodnych przysmaków dla wygłodniałej gromady.

Aby przygotować kilka wybranych smakołyków wystarczyło otworzyć lodówkę, a po brakujące składniki udać się do ogródka (lub pobliskiego warzywniaka). Zachwyt gości smakiem i prostotą lekkich przekąsek był budujący, więc spotkanie zaliczyliśmy do bardzo udanych. A wszystko dzięki pięknie ilustrowanym książeczkom Llicii Pantaleoni, która stworzyła zbiór przystawek z różnych stron świata.

 

Bruschetta i criostini, grzanki po włosku

Prezentuje podzielone na działy (na kolację, przed telewizorem, ponadczasowe przysmaki, małe i smaczne) przekąski na przypiekanym chrupiącym pieczywie. Przepisów jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie. Gdy nie mam chęci na gotowanie, znajduję w niej lekką, zdrową i szybką do przyrządzenia alternatywę, zwłaszcza w środku lata, gdy dostęp do aromatycznych pomidorów i włoszczyzny jest tak prosty. Apetyczne fotografie nie ułatwiają wyboru i im więcej stron wertujemy, tym trudniej się zdecydować, co przyrządzić. Całe szczęście, gdy zaczyna nam cieknąć ślinka z samego oglądania fotografii oraz czytania niewielkich opisów i komentarzy, przygotowanie wybranych zajmie nam zaledwie kilka minut.

 

Przekąski i przystawki, zimne i gorące

Pobudzą apetyt gości przed podaniem dania głównego (podzielone na działy: dla rodziny, dla przyjaciół, na lekką kolację oraz małe i smaczne). Wybór maleńkich arcydzieł zawarty w książce zaspokoi nawet najbardziej wyszukane gusta. Barwne fotografie sugerują formę podania gotowych przekąsek. Ja uwielbiam te serwowane na gorąco i takie najczęściej przyrządzam. Polecam mozzarellę w kieszonkach, którą często przygotowuję dla dzieci, wspaniałe parmezanowe racuszki, warzywa po sycylijsku oraz wyśmienite tartinki z figami.

 

Bruschetta i criostini, grzanki po włosku
Llicia Pantaleoni
Wydawnictwo RM
Warszawa 2011
Cena: 29,90 zł

Przekąski i przystawki, zimne i gorące
Llicia Pantaleoni
Wydawnictwo RM
Warszawa 2011
Cena: 29,90 zł