Prosto, zwięźle i na temat

„Oddawaj fartucha” – dzięki temu powiedzeniu stał się sławny i lubiany w Polsce, przede wszystkim jako juror w jednym z popularnych programów kulinarnych.

Tym razem jednak Michel Moran, bo o nim mowa, nie ma zamiaru oceniać niczyich zdolności w kuchni, nie ma również zamiaru nikogo z niej wyganiać. Wręcz przeciwnie – po raz pierwszy zdradza przepisy na swoje najlepsze dania, zarażając swoją pasją i zachęcając wszystkich do rozpoczęcia fascynującej przygody z gotowaniem.
Pierwsza książka kucharza, Moje smaki, to zestaw 130 różnorodnych przepisów począwszy od przekąsek, poprzez zupy i dania główne, kończąc na deserach. Trudno jest sklasyfikować wszystkie te potrawy do jednego rodzaju kuchni. Dość wyraźne wyczuwalny jest jednak sentyment autora do kuchni śródziemnomorskiej. Wydaje się to oczywiste zważając na fakt pochodzenia kucharza. Dla tych, którzy nie wiedzą: Michel Moran to bowiem Hiszpan, który urodził się, wychował i kształcił we Francji. Szczególną rolę autor przypisuje również produktom sezonowym, które jak twierdzi „inspirują go i mobilizują do sięgania po nowe pomysły”.

Krótko mówiąc, Moje smaki to prosto i zwięźle zapisane przepisy na dania, których wykonanie nie powinno przysporzyć problemów nawet największym laikom kulinarnym. To także skarbnica pomysłów, rad i komentarzy znakomitego szefa kuchni, które naprawdę warto zapamiętać.

Książka już samą oprawą graficzną zachęca chociażby do jej przeglądnięcia. Wygląda po prostu apetycznie. Każda strona jest w innym kolorze, idealnie komponującym się ze składnikami wykorzystanymi w prezentowanym na niej przepisie czy też z efektem końcowym, czyli gotowym daniem. Fotografie, gdyby mogły – a wielka szkoda, że tak nie jest – kusiłyby zapachem aromatycznych przypraw. Aż ślinka cieknie na sam widok!

Lekturę Moich smaków polecam szczególnie tym, którzy wciąż traktują przygotowywanie posiłków jako codzienny nudny i męczący obowiązek. Może zainspirowani książką Morana odkryją „Swoje Smaki” i przyjemność, jaką niesie gotowanie.

Moje Smaki
Michel Moran
Cena: 49,99 zł
Wydawnictwo MUZA S.A. , Warszawa 2013