Przełomowe oznaczenia

der-manipulierte-wein_logo_wip2019
Trwają prace nad definicją i oznaczeniem „win zmanipulowanych”

Wszystko wskazuje na to, iż na winiarskiej mapie pojawi się wkrótce nowy termin typologiczny. Nie powstaną oczywiście nowe wina, ale zmieni się przydział klasyfikacyjny dla wielu już istniejących. W dużym skrócie chodzi o wina „zmanipulowane” (Die manipulierte Weine).

Termin brzmi okropnie, ale nie jest to wersja ostateczna, a jedynie robocza. Zresztą, jest to chwilowa trudność uboczna. Pomysł zgłosił słynny holenderski znawca i sędzia winiarski Paul Robert Blom, ale waga problemu znana jest od lat. W skrócie: chodzi o to, by specjalnie klasyfikować i konsekwentnie oznaczać flaszki tych wyrobów, które nie mogłyby powstać, lub wręcz – nigdy by nie powstały, gdyby nie daleko posunięta ingerencja człowieka. Wszystko w trosce o to, by etykiety były jak najbardziej czytelne, a klient jak najdokładniej poinformowany.

Rzecz zaczęła się od szampana, w którego proces produkcyjny energia i pomysłowość człowieka jest zaangażowana bardzo mocno. Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) to nie powstaje samo – technologia jego produkcji jest bardzo skomplikowana, choć doskonale poznana i opisana, niemniej wyklucza pełną automatyzację. Także o ostatecznym smaku musującego trunku decyduje człowiek, odpowiednio manipulując ilością dodawanego cukru, zwiększając lub zmniejszając jego zawartość w finalnym produkcie.

Winogrona botrytyzowane | fot. W. Gogoliński
Winogrona botrytyzowane | fot. W. Gogoliński

Do tej grupy będą również zaliczane – i to już prawdopodobnie od już od stycznia przyszłego roku – wszelkie wina lodowe oraz te wytwarzane z podsuszanych winogron (a więc w rodzaju vin santo(wł.) wino święte.Typ włoskiego wina passito produkowane... (...) czy passito  Wino produkowane z podsuszonych owoców; nazwa poc...), jak również część wyrobów botrytyzowanych. Chodzi głównie o te otrzymywane z ludzką ręką przebranych, zrodzynkowanych winogron. Tak więc w tej grupie nie znajdą się wina klasy Beerenauslese czy tokaje szamorodne. Ale te z grupy Trockberenauslese czy tokaje aszú(węg.) winna jagoda zaatakowana przez szlachetną pleśń.S... (...) (również, co oczywiste, tokajska esencja) – już zdecydowanie tak.

Nowa klasyfikacja obejmie wszystkie znane wzmacniane wina słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.., gdzie ingerencja człowieka ma zasadniczy wpływ na ich powstawanie, a więc sherry, porto, málaga, maury czy rivesaltes. Nawet jeśli niektóre z nich nie zostały wzmocnione (jak niektóre rodzaje sherry), to jednak frakcyjny sposób ich starzenia (metoda soleradynamiczna metoda leżakowania wina polegająca na frakcyjny... (...)) kwalifikuje je do nowej grupy, podobnie jak niepełna metoda solera wykorzystywana przy wyrobie wina fondillónhiszpańskie, słodkie, mocne, ale niewzmacniane wino z reg... (...) czy dojrzewania w szklanych baniakach win maury czy rivesaltes.

Z pełnym wykazem nowo klasyfikowanych win można zapoznać się na stronie Komisji Rolnictwa Unii Europejskiej. Sama Komisja zajmie się jednak problemem dopiero po majowych wyborach, zatem prawdopodobnie zbierze się w tej sprawie dopiero jesienią, po zmianie czasu na zimowy.

Zanim do tego dojdzie, jest jeszcze kilka spraw do rozwiązania, które są obecnie dyskutowane wśród branży. Na przykład koncepcję nowej klasyfikacji wspierają silnie – co oczywiste – ruchy biodynamiczne i naturalistyczne. Część enologów domaga się wyjaśnienia statusu niegruzińskich oraz niearmeńskich win dojrzewanych w kwewri (krasi). Jakkolwiek użycie tych naczyń we wspomnianych krajach jest zabiegiem naturalnym i oczywistym, to w innych wydaje się „zmanipulowane” i sztucznie narzucone.

Na koniec – ważne jest w tym systemie ujęcie win kupażowanych. Z tym może być pewien problem, ale zdaje się przeważać pogląd, iż powinno się unikać czy wręcz zakazać podobnych praktyk w ogóle.

Wina narodowo-naturalne

Bio robi się trudniej