Przepis na miłość i gruszkę po umbryjsku

Pizza z gruszką i gorgonzolą to nie jest pierwsza rzecz, jaka kojarzy się z Umbrią. A jednak ten właśnie ekstrawagancki zestaw zapamiętałam najmocniej z książki Przepis na Umbrię.

I podobnie jak jej autor Michael Tucker, gwiazda serialu Prawnicy z Miasta Aniołów, dokonałam udanej degustacji takiej pizzy w gronie przyjaciół. Tucker wprawdzie kupił w tym celu Rustico – posiadłość w Umbrii wraz z 400-letnim piecem do pieczenia w ogrodzie – ja zadowoliłam się skromną kuchenką gazową, ale efekt, uwierzcie mi, był także doskonały!

Zanim jednak Michael i jego równie słynna żona, aktorka Jill Eikenberry zatopili zęby w owocowo-serowym cudzie, trafili na swój kawałek europejskiego raju i przeszli prawdziwą szkołę włoskiego życia. Mamy bowiem do czynienia z sympatyczną lekturą emigracyjną, w której to jak zwykle zamożny obywatel USA (po przejściach) trafia zupełnie przypadkiem na wspaniale położony dom do remontu, a że ma nieco wolnych środków na koncie… Posiadłość z reguły znajduje się w Prowansji lub Toskanii – naszym amerykańskim gwiazdom chwała za to, że odkryli przed czytelnikami nieco inny zakątek południa Europy.

Autobiograficzna opowieść toczy się lekko, z humorem, krąży wokół pięknych widoków, jedzenia, wina i – co obok pizzy z gruszką w książce najlepsze – wokół nieustająco gorącej, od trzydziestu lat pielęgnowanej miłości państwa Tucker-Eikenberry. Choćby dla tego autentycznego „romansu” warto sięgnąć po Przepis na Umbrię. Włochy Włochami, Umbriaregion winiarski w środkowych Włoszech, leżący na wsch... (...) Umbrią, pizza pizzą, ale jak oni się kochają!

Przepis na Umbrię. Sztuka dobrego jedzenia, wina i miłości we Włoszech
Michael Tucker
Wydawnictwo Pascal
Bielsko-Biała 2013
Cena: 36,90 zł