Przepis na sushi

Moda na sushi nastała w Polsce kilka lat temu. W centrach dużych miast jak grzyby po deszczu zaczęły się pojawiać eleganckie sushi bary, a egzotyczne przekąski zapakowane w plastikowe pojemniki trafiły nawet pod strzechy supermarketów, tracąc po drodze smak i podstawowy walor tej potrawy: świeżość!

Od początku XIX wieku do połowy XX sushi było rodzajem japońskiego fast foodu przygotowywanego na oczach klientów w skromnych punktach usługowych na ulicy. Sprzedawcy wcześniej przygotowywali ryż, marynowali ryby, sam jednak proces łączenia składników, formowania i krojenia odbywał się tuż przed podaniem. Tak też jest we współczesnych sushi barach, w których dania przygotowuje się na oczach publiczności.

Idąc krok dalej, można japońskie specjały przygotować w domu – nie jest to wcale trudne, o ile zaopatrzymy się w dobry przewodnik kulinarny. W tej roli świetnie sprawdzi się Sushi i sashimi przygotowane przez Wydawnictwo RM. Autorzy radzą, w jakie narzędzia należy się zaopatrzyć, jak dobierać składniki oraz jak rolować, skręcać, kleić i kroić, by zbliżyć się do ideału. Niektóre proponowane w książce produkty są w Polsce trudne do zdobycia i mogą wywołać opór – nie każdy jest bowiem miłośnikiem ośmiornic, mątw czy homarów … Proszę jednak pamiętać, że sushi to kuchenne lego: możemy wymienione produkty bez trudu zastąpić swojskim łososiem czy tuńczykiem.

Sushi i sashimi pełne jest wysmakowanych ilustracji, którym towarzyszą praktyczne zdjęcia instruktażowe, krok po kroku objaśniające tajniki prawidłowego wykonywania japońskich przysmaków. W książce króluje sushi, ale sporo miejsca zajmują też inne propozycje: egzotyczne carpaccio czyli sashimi oraz kilka innych dań kuchni japońskiej, takich jak np. popularna tempera czy zupa miso.

Z własnego doświadczenia wiem, że wyrób domowego sushi nastręcza na początku nieco problemów, ale jednocześnie może być to świetna zabawa dla całej rodziny czy grupy znajomych zaproszonych do współtworzenia prywatnego sushi baru. Z ksiązką Sushi i sashimi sukces gwarantowany!

Sushi i sashimi
Rosalba Gioffré, Kuroda Keisuke
Wydawnictwo RM
Wydanie II
Warszawa 2012
Cena: 34,90 zł