Przez żołądek do Nowej Zelandii

Gdzie jest koniec świata, nie wie nikt. Europejczycy lubią tak nazywać odległe od „centrum” dawne kolonie. Ale każdy, kto sięgnie po Kuchnię Nowej Zelandii, przekonana się, że to dopiero początek dobrej przygody.

Bogactwo smaków, kolorów i tradycji – tak można najkrócej podsumować to, co proponuje autorka Ilona Zdziech. Darzy ona wyraźnym afektem nowozelandzką kulturę i kuchnię. Z tego uczucia powstała osobliwa książka, która jednocześnie jest książką kucharską i przewodnikiem po codzienności i historii Nowej Zelandii. Niewiele ponad 200 lat wystarczyło, by Nowozelandczycy nie tylko stali się narodem, ale również stworzyli odrębny od brytyjskiego matecznika styl życia.

Po pasjonujące szczegóły odsyłam do Kuchni Nowej Zelandii. Zadowoleni będą mięsożercy, bo obfituje ona w potrawy mięsne, ze słynną jagnięciną na czele. Na pastwiskach kraju zamieszkałego przez cztery i pół miliona obywateli pasie się… trzydzieści dwa miliony owiec. Nie dziwi więc, że wyspy są największym eksporterem tego mięsa na świecie. Ale nie tylko owcą Nowa Zelandia stoi – obok wybornych win warto spróbować tutejszych małży, łososi czy oleju z awokado. No i oczywiście kiwi. Owoc wprawdzie pochodzi z Chin, ale wypromowali go producenci z antypodów przywiązani do słowa kiwi z zupełnie innego powodu.

Wracając do kuchni – w książce znajdziemy mnóstwo przepisów na nieskomplikowane dania z tych i wielu innych, często egzotycznych produktów. Prostota nowozelandzkiej kuchni urzeka, tak jak historia wypiekanych na dzień niepodległości ciasteczek Anzac czy słynnego tortu Pawłowej. Autorka sypie jak z rękawa anegdotami i opowieściami o zwykłych Nowozelandczykach i atrakcjach tego pięknego kraju. Jeśli więc akurat nie wybieramy się na koniec świata, wystarczy poczytać i poeksperymentować z Kuchnią Nowej Zelandii, by poczuć się jak prawdziwy Kiwus – po prostu dobrze!

Kuchnia Nowej Zelandii
Ilona Zdziech
Wydawnictwo Nowy Światpopularne, zbiorcze określenie pozaeuropejskich państw win...
Wydanie I, Warszawa 2013
Cena: 60 zł