Regent rządzi

Za nami VII Konwent Polskich Winiarzy, który tym razem odbył się w Łańcucie, a głównym jego gospodarzem było Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia. Jeden dzień w całości niemal przeznaczony został na degustację, niebagatelnej tym razem liczby ponad stu polskich win!

Prawie dwustu uczestników konwentu próbowało win w historycznej scenerii sali balowej łańcuckiego zamku. W tym roku prócz spokojnych win białych i czerwonych miałem szansę spróbować win różowych. Zachęcony ubiegłorocznymi komentarzami spodziewałem się ciekawej reprezentacji tych win, gdyż sam niezwykle je lubię. Tym razem jednak zarówno ilość jak i poziom win różowych wypadł co najwyżej przeciętnie. Nie płaczmy jednak nad nierozlanym roséfrancuski termin określający wino różowe, który zrobił... (...), gdyż niezwykle pozytywnym zaskoczeniem okazały się wina czerwone, którym ciepły i słoneczny rocznik 2011 znacznie dopomógł. Dla mnie osobiście najlepszym czerwonym winem był pinot noirPinot noir należy do wielkiej rodziny rodziny pinotów i&nb... z podwrocławskiej winnicy Adoria. Na duże uznanie zasługują także producenci, którzy coraz lepiej radzą sobie z naszymi, rodzimymi niemal, odmianami takimi jak rondo czy regent, który królował wśród win czerwonych. Na koniec dwa słowa o kategorii win słodkich; tutaj bezsprzecznie najlepsze okazało się likierowe winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) z winnicy Golesz.

Tegoroczny największy jak do tej pory konwent pokazał, jak dynamicznie rozwija się polskie winiarstwo. Jednocześnie panel degustacyjny uświadomił wszystkim – także producentom – jak długa jeszcze droga przed naszymi winemakerami. Widząc jednak entuzjazm i zaangażowanie wielu z nich jestem przekonany, że z roku na rok będziemy mogli próbować coraz lepszych win z wielu polskich regionów.

Wojciech Giebuta