Region w przedpokoju

Burgundia czeka w kolejce do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powodem jest specyfika regionu rozpisanego na poszczególne działki, z których najstarsze opisy dotyczące Clos de Bèze sięgają aż 640 roku.

Wskazany obszar to przede wszystkim Côte d’Or. Łącznie to 50 km kw. ziemi oraz 1247 działek. Dodatkowo Aubert de Villaine z Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. de la Romanée Conti postuluje włączyć do kulturowej całości liczącą sobie 25 tys. lat jaskinię Grotte Ornée Chauvet-Pont d’Arc z zachowanymi w niej malowidłami.

Gra o akces jest warta świeczki, bo obecność na liście UNESCO podnosi o ok. 30 proc. atrakcyjność turystyczną regionów. Do tej pory z Francji trafiło na listę 37 pozycji, w tym winnice z Saint-Émilion i francuska kuchnia narodowa. Członkostwo nie jest jednak takie proste. Przede wszystkim wymaga całkowitego przekonania 21 decydentów zasiadających w komisji. Szampanii nie udało się to w 2009 roku (znowu czeka w kolejce). Podobnie na werdykt oczekuje apelacjakontrolowana nazwa pochodzenia.. prosecco(wino) – zbiorcza nazwa białych win, głównie włoskich .... A Burgundia ma być zweryfikowana w 2013 roku.

Marta Śmietana