Rekordowa aukcja win żółtych

fot. ilustracyjna: butelka typu clavelin | © Arnaud 25 / Wikimedia Commons
fot. ilustracyjna: butelka typu clavelin | © Arnaud 25 / Wikimedia Commons

Szkoda, że królowa Wiktoria już nie żyje, bo gdyby tak było, zapewne stanęłaby do sobotniej licytacji jurajskich win żółtych z 1774 roku. Jedna z flaszek została sprzedana za rekordową cenę ponad 103 tysięcy euro. Monarchini, być może, jeszcze podbiłaby stawkę.

Nie są to najstarsze butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... wina na świecie, jak kłamliwie stwierdza źródła francuskie, ale ich wiek istotnie robi wrażenie. Wszak właśnie tego roku na tron wstąpił wnuk Marii Leszczyńskiej, obywatel Ludwik Capet (znany też jako Ludwik XVI), Goethe wydał książkę o Werterze, a świat ze zdziwieniem dowiedział się, iż oddycha tlenem (ustalił to Anglik – Joseph Priestley).

Nie poinformowano, kto nabył ową flaszkę, więc internet roi się od domysłów i nie wiadomo, kiedy poznamy prawdę, bowiem licytujący był zapewne li tylko brokerem podbijającym cenę w imieniu zleceniodawcy. Przypuszcza się, iż był to Amerykanin lub Kanadyjczyk.

Na aukcji wystawiono trzy butelki z 1774 roku – jedną sprzedano za wspomniane 103 700 euro, dwie kolejne po – odpowiednio – 76 259 euro i 73 200 euro. Młotkiem stukała Brigitte Fénaux, a licytacja odbyła się w Lons-le-Saunier w domu aukcyjnym Juraregion winiarski we wschodniej Francji, w departamencie Fran... (...) Enchères. Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) – co dla mnie najciekawsze – nie zostało rozlane do tradycyjnych dla tego typu wina butelek jurajskich, które były w użyciu od 1504 roku (tzw. clavelin o pojemności 0,62 litra), ale do burgundzkich flaszek o pojemności 0,87 litra.

fot. ilustracyjna: stare roczniki vin jaune | © Arnaud 25 / Wikimedia Commons
fot. ilustracyjna: stare roczniki vin jaune | © Arnaud 25 / Wikimedia Commons

Trzy butelki zostały wykopane w piwnicy starego rozlatującego się domu, a ich wiek potwierdzono bez problemów. Wyprodukował je winiarz z Arbois (więc dziś na etykiecie widniałoby zapewne: „AOP Arbois Vin Jaune”) o imieniu Anatoile Vercel (1725–1786). To właśnie w ruinach jego domu spadkobiercy odkopali niedawno sklepioną ceglaną piwnicę z butelkami.

Wino żółte (vin jaune) od wieków uważane jest za „nieśmiertelne”, może dojrzewać nieskończenie długo. Produkuje się we francuskim regionie Jura od stuleci – już w XVI wieku były cenione na dworze francuskich Walezjuszy i hiszpańskich Habsburgów (którzy do drugiej połowy XVII w. władali też Jurą). Chwalił je również Franciszek Rabelais. No i, jak wspomniałem, wielką admiratorką tych win była królowa Wiktoria.

Wino robi się podobnie jak sherry fino, z przejrzałych owoców zbieranych na przełomie listopada i października. Dojrzewa w wielkich bekach przez wiele lat, a zbiorników nigdy się nie uzupełnia. W tym czasie spora część wina (niekiedy nawet 1/3) odparowuje, wino utlenia się i w takim stanie trafia do butelek. Jest wytrawneokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d..., o bardzo wysokiej kwasowości oraz mocne, przez co właśnie może leżakować we flaszkach dowolnie długo.

 

źródło: Le Parisien, AFP, Reuters