Rewolucja brzucha i głowy

Gdyby połączyć w jedną całość Roberta Makłowicza z Jackiem (nie Maciejem) Kuroniem, otrzymalibyśmy postać zbliżoną do Jamiego Olivera. Młody brytyjski luzak podpalił ogień wielkiej kulinarnej rewolucji, która przetoczyła się przez Brytanię w ostatnim dziesięcioleciu.

Kariera Jamiego jest typowym przykładem kariery „od pucybuta do milionera”. Pochodzący ze skromnej rodziny właścicieli pubu w Sussex (południowo-wschodnia Anglia) od młodości marzył o karierze szefa kuchni. Jako nastolatek zaczął praktykować w kuchni rodzinnego pubu.
Fot. Archiwum

Jak twierdzi, głównym impulsem jego późniejszych działań był moment, kiedy wyniósł z pubowej kuchni dla swoich romskich kolegów (których zawsze bezceremonialnie nazywał Cyganami) bułki z wędzonym łososiem, sokiem z cytryny, salami, marynowanymi warzywami i francuską musztardą. Patrzył, jak po raz pierwszy w życiu jedzą takie luksusowe jedzenie i widział w nich wewnętrzną przemianę. Zrozumiał wtedy, że jedzenie może zmieniać świat i prawdą jest, że człowiek jest po prostu tym, co je.

Jego pierwszy kulinarny program „The Naked Chief” („Nagi kucharz”) szybko stał się najbardziej popularnym programem w Anglii, a sam Jamie Oliver dołączył do grona telewizyjnych celebrytów. Swoją sławę postanowił przekuć w dobrą społecznie sprawę. Stworzył fundację „Fifteen”, która za jego pieniądze otworzyła w Londynie restaurację o tej samej nazwie.

Gotują w niej ludzie, którzy zostali wyciągnięci przez Olivera z życiowego dna, którym dał szansę zostania szefem kuchni, a oni tę szansę wykorzystali. Potem wydał wojnę szkolnym stołówkom, podającym swoim młodym klientom niezjadliwe (czy wręcz szkodliwe) jedzenie z przemysłowych wytwórni.

Rok temu Olivera i jego ekipę z „Fifteen” zaproszono, by ugotowali obiad w rezydencji premierów Wielkiej Brytanii na Downing Street dla uczestników szczytu dwudziestu najbogatszych państw świata. Po kolacji zostali zaproszeni na salę i przyjęli owację na stojąco. Ta książka to opowieść o prostym chłopaku, któremu zdarzyło się zostać Leninem wielkiej kulinarnej rewolucji brytyjskiej.

Gilly Smith, Jamie Oliver
Człowiek – jedzenie – rewolucja
Wydawnictwo Vesper, Poznań 2010
Cena: 34,90 zł