Riesling dobry na wszystko

Swego czasu narzekałem, że polskie wina choć z roku na rok coraz leprze – to jednak są zbyt lekkie, by zestawiać je z jedzeniem. Mierzęcińskie winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) pokazuje, że sytuacja ta ulega zmianie.

Coraz więcej owoców pracy polskich enologów nadaje się nie tylko do niezobowiązującego aperitifu w letnie popołudnie, ale może również towarzyszyć posiłkom. Takim właśnie winem „do jedzenia” jest rodzący się w lubuskich winnicach rieslingbiała odmiana winogron uważana za jedną z najlepszych i n....

Fot. Archiwum Pałac MierzęcinRiesling to taka odmiana, która udaje się w wielu miejscach na ziemi. Nie wszędzie jednak przynosi zadowalające efekty. W Alzacji oraz nad Renem i Mozelą powstają z tego szczepu najlepsze wina na świecie. Natomiast w innych regionah różnie to bywa. Często taki mocny klasyczny riesling niemiłosiernie pachnie naftą, innym razem jego bukiet pełen jest ziołowo-owocowych aromatów. Bywa, że jest krystalicznie wytrawnyokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d..., innym razem enolog wykorzysta go do stworzenia słodkiego wina w typie auslese(niem.) zbiór wyselekcjonowanych kiści.Jeden z 6 typów ni... (...) lub eiswein(niem.) wino lodowe.Typ wina wyrabianego z przemrożonych ow... (...).

Riesling z Pałacu Mierzęcin ma wszystkiego po trochu z całego wachlarza smaków i aromatów, jaki może zaoferować ta odmiana. Z początku lekko słodki (7 gramów cukru na litr), po chwili jednak wyczuwalna staje się odpowiednio wysoka kwasowość, a bukiet rozwija się w stronę cytrusów, białych kwiatów i jasnego akacjowego miodu. Dopiero pod koniec, w posmaku pojawiają się delikatne, tak charakterystyczne dla tej odmiany nuty naftowe i mineralne.

Sporą zasługę w ogólnym wrażeniu, jakie robią mierzęcińskie wina, ma przylegająca do pałacu  restauracja Destylarnia. Szef kuchni – Dawid Łagowski czerpiąc z tradycji staropolskiej i regionalnej, wzbogaca tamtejsze potrawy o autorską, niepowtarzalną interpretację. Mając po sąsiedzku wybitnych enologów i piwnice pełne wina, łatwiej jest kreować mu potrawy dedykowane winom z konkretnych odmian, a nawet roczników. Jednym z najbardziej uniwersalnych, jeżeli chodzi o dobór do potraw, jest właśnie riesling. Wino, które można pić w wielu miejscach i przy różnych okazjach. Naturalnie najlepiej smakuje na miejscu, w restauracji w Mierzęcinie.

Riesling
Pałac Mierzęcin

Region Lubuski
Polska
riesling
białe
0,75 l