Rioja utracona

Hiszpania przegrała 12-letnią walkę o nazwę „Rioja”.

Gdy w 1591 r. Hiszpanie zakładali w północno-zachodniej Argentynie prowincję La Riojahiszp. czer. DOCa z regionu Rioja, prod. z wszystkich czerw.... (...), nie spodziewali się zapewne, że 500 lat później staną w tej sprawie przed sądem. Skłoniła ich do tego dezorientacja konsumentów – mylili wina z Argentyny z jedną z najbardziej znanych marek – hiszpańską DOCa RiojaLa Rioja – Hiszpania – reg. winiarski w pn.-środ. Hiszp.... W 1999 r. Consejo Regulador złożyło więc oficjalny wniosek w tej sprawie. A sąd w Buenos Aires oddalił pozew, argumentując, że oznaczenia na etykiecie win argentyńskich są na tyle czytelne, iż nie mogą wprowadzać nikogo w błąd i mylić się z hiszpańską Rioją. Poza tym większość hiszpańskiej produkcji to czerwone wina z tempranillo, a argentyńska La Rioja tworzy przede wszystkim białe wina z odmiany torrontésargentyńska odm. białych winogron, uważana, obok malbeka,... (...).

Hiszpanie odwołali się od tej decyzji: „Badania pokazują, że blisko 60 proc. konsumentów myli oba regiony” – argumentuje José Luis Lapuente z Consejo Regulador.

I choć wydaje się, że to burza w szklance wody, dla innych to poważny kłopot ekonomiczny. Zwykły człowiek nie słyszał o argentyńskiej prowincji Rioja – więc widząc nazwę regionu na etykiecie, natychmiast utożsamia ją z Hiszpanią. I kupuje, nie zważając na detale.