Rocznik komety

200-letnia butelkatyp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... Château d’Yquem została sprzedana przez Antique Wine Company za rekordową sumę 75 tys. funtów. Tym samym stała się najdroższym winem świata.

Michael Broadbent, który degustował Château d’Yquem 1811 w roku 1998 tak je wspomina: „Maliny i śmietanka, głębia i długość.” Rekordowego cenowo sauternesa kupił Christian Vanneque, kolekcjoner i restaurator. Docelowo winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) trafi na wystawę w jego nowej restauracji na Bali – Sip Sunset Grill. Za szybę ze zbrojonego szkła.

Stephen Williams z The Antique Wine Company wyjaśnia, że nim wino trafiło do sprzedaży, musiało zostać zweryfikowane przez Château d’Yquem. Producent stwierdził, że w 1811 roku powstało 10 beczek tego sauternesa i większość trafiło do Rosji – ale ta butelka należy do 10 ocalałych spośród trzech tysięcy wówczas wyprodukowanych. „Zawsze mam łzy w oczach, gdy sprzedaję takie wino. Pociesza mnie jedynie fakt, że idzie w dobre ręce” – wyznał Williams „Decanterowi”.

Emocje są zrozumiałe – w 1811 roku do ziemi zbliżała się Wielka Kometa, widoczna gołym okiem na niebie przez około 260 dni. Pod jej wpływem pisali William Blake i Lew Tołstoj, malował ją William Henry Smyth (ilustracja), Napoleon ruszył na Rosję również zainspirowany jej oddziaływaniem – a wina z rocznika 1811 astronomowie określali jako „Wina Komety”. Wyjątkowe i niepowtarzalne.